archív aktualít rok 2014

Stavební firmy hlásí téměř rekordní vytížení svých kapacit

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba RodDumČeské stavebnictví prochází první stabilizací po předchozích pěti letech krize. Růst bude v letošním roce ale velice mírný (o 3,4 %) a stejně tak i v roce příštím (o 2,7 %). Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví zpracované společností CEEC Research.

„České stavebnictví prochází první vlnou stabilizace svého výkonu. Výrazně mu v tom pomáhají veřejné zakázky, jejichž objem jen za prvních sedm měsíců vzrostl až o 45 procent. Navíc, výhled státního rozpočtu na příští rok ukazuje na další intenzivní růst investic, což by mohlo sektoru dále pomoci začít se odrážet ode dna,“ hodnotí situaci na trhu Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Zlepšení situace, tedy alespoň co se týká objemu práce, potvrzuje také růst vytíženosti kapacit stavebních firem. Aktuální 88% hodnota je nejvyšší za posledních pět let. Větší vytížení potvrdily firmy jen v červenci 2008. Nutno ovšem dodat, že srovnávací základna se vzhledem ke značným redukcím počtu zaměstnanců v posledních letech snížila, absolutní hodnota nabízených kapacit je tedy podstatně nižší než v roce 2008. Stavebnictví opustilo od počátku krize přibližně 45 000 pracovníků.

Aktuálně není hlavním problémem nedostatek zakázek, ten se umístil až na čtvrtém místě v hodnocení oblastí klíčových problémů pro podnikání stavebních firem. Za klíčový problém firmy označují nepřiměřeně nízké ceny, za které stavební zakázky realizují (uvádí 98 % stavebních firem a na škále 0–10 bodů je hodnotí 7,5 body). Druhým ze tří hlavních současných limitujících omezení stavebních společností je byrokracie ze strany státu a nekvalitní legislativa (potvrzuje 97 % společností, hodnotí 6,3 bodu na škále 0–10). Z pohledu problémů s byrokracií a nekvalitní legislativou působí firmám největší komplikace špatná vymahatelnost práva a také nekoncepční přístup státu k investiční politice. Třetím faktorem limitujícím společnosti v jejich růstu je velice tvrdá, a někdy i nekalá, konkurence (potvrzuje 97 % firem, 6,2 bodu na škále 0–10).

Výrazný tlak na cenu se stavební firmy snaží přenést na své subdodavatele v rámci dodavatelského řetězce. Podle ředitelů stavebních firem došlo v minulém roce téměř u každé desáté zakázky (9 %) k tomu, že některý z klíčových, těžce nahraditelných dodavatelů zkrachoval.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina