archív aktualít rok 2014

Freedomek na veletrhu For Arch

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Freedomek ForArch 1mPřed čtyřmi lety vzbudil Freedomek na Václavském náměstí v Praze rozruch. Prototypem minimalistické dřevostavby prošlo tehdy 25 tisíc lidí. Nyní se do Prahy vrací. Zhlédnout ho mohou návštěvníci stavebního veletrhu For Arch v Praze-Letňanech. Po skončení veletrhu se Freedomek pro veřejnost natrvalo otevře na rozhraní Troji a Libně v ulici Nad Rokoskou.

Že 37 m2 může být dost na pohodové bydlení se spoustou prostoru a že designová dřevostavba může být zároveň nízkonákladová, se mohou přesvědčit návštěvníci veletrhu For Arch. Freedomek si tam mohou prohlédnout až do 20. září u vstupu A1 na venkovní ploše 1V.

Koncept svobodného bydlení se do Prahy vrací po čtyřech letech. V roce 2010 jej na Václavském náměstí představili autor myšlenky Jiří Brosch a architekt Marek Jan Štěpán. Tehdy šlo o tzv. model S s dispozičním řešením 1+kk. Freedomky se mezitím rozrostly až do velikosti 4+kk a dnes slouží také jako bydlení pro rodiny s dětmi.

„Koncept Freedomků stále rozvíjíme o nové možnosti a směry jeho využití. Jednotlivé moduly lze skládat a vzájemně propojovat. Freedomek tak můžete využít nejen jako bydlení, ale také pro obchod, kavárnu či provozovnu například kadeřnictví nebo třeba zázemí pro golf,“ uvedla Petra Němečková ze společnosti Freedomky.

Freedomek je vyroben z 95 % ze dřeva. Jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má vynikající fázový posun „den-noc“. Plášť Freedomku je difuzně otevřený, fasáda je zpracována ze severského modřínu. Vytápění domu je možné více způsoby od designového lihového krbu až po tepelné čerpadlo. Úsporu elektrické energie při vytápění zajišťují tepelně-izolační vlastnosti stěny, jejíž tloušťka 30 cm odpovídá tepelně-izolačním vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru.

Freedomek ForArch 2

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina