archív aktualít rok 2014

Jubilejní desátý festival dřeva v Ostravě

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

FestivalDrevaOstrava 1V sobotu 13.9.2014 se na Slezskoostravském hradě v Ostravě od 11:30 do 18:00 hod. uskuteční jubilejní X. ročník Festivalu dřeva. Hlavním tahákem bude závod sportovních dřevorubců – největší dřevorubecká show na severní Moravě. Představí se nejlepší závodníci z České republiky včetně úřadujícího vicemistra světa Martina Komárka.

Závod proběhne v několika disciplínách. K těm nejatraktivnějším patří Standing Block Chop, tedy přesekávání stojícího kmene o průměru 30 cm, mezi fyzicky nejnáročnější se řadí disciplína Hot Saw – řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem, při níž cílem je odříznutí tří kotoučů dané velikosti z ležícího kmene. V disciplíně Underhand Chop pak budou soutěžící ležící kmen přesekávat.

V průběhu celého dne Festivalu dřeva bude probíhat také doprovodný program ve všech prostorách Slezskoostravského hradu. Na starodávném jarmarku řemesel představí řezbáři umělecké a řemeslné zpracování dřeva, k vidění budou dřevěné hračky, dřevěné nábytkové díly, uzávěry na lahve a jiné dřevěné výrobky vyrobené převážně z bukového dřeva, výrobky z překližky, dřevěné soustružené misky, košíkářství, ukázka sběratelů řetězových pil aj. Svůj rukodělný um předvede metlař Tomáš Macha ze Starého Zubří na Valašsku, který je držitelem rekordu zapsaného v České databance rekordů za vytvoření nejdelší metly (2,27 m).

Od 16:00 hodin proběhne dražba dřevěné sochy Martina Komárka. Peníze z dražby letos pořadatelé předají rodičům zdravotně postižené Julie Telnarové z Klimkovic. Julii je 11 let. Má dětskou mozkovou obrnu, spastickou diparézu a zelený zákal na jednom oku. Vybrané peníze budou využity na dívčinu terapii v lázních a zakoupení rehabilitačního stojanu.

Také letos bude součástí festivalu výukový program pro děti. Naučná expozice Lesů ČR – Lesní pedagogika, si klade za cíl představit dětem všechny činnosti člověka v lese, přiblížit je k přírodě a představit jim les, jako životní prostor. Pro děti budou připraveny zábavné atrakce a soutěže. Kromě klasických hmatových poznávaček a skládaček či obrázků základních dřevin bude na děti čekat i malování listů na plátno atd.

Návštěvníci se mohou těšit také na zvěřinové hody plné gastro specialit nebo na vystoupení ostravského písničkáře Václava Fajfra, kapely Buty, valašské folklorbeatové skupiny Docuku a slovenského zpěváka Vaša Pateidla.

Zdroj: festivaldreva.cz

Foto: BUVI Promotion

FestivalDrevaOstrava 2

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina