archív aktualít rok 2014

Setkání zpracovatelů listnatého dříví a majitelů lesů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevo-KulatinaNa konci srpna se konalo diskusní setkání zástupců zpracovatelů listnatého dříví a zástupců různých forem vlastnictví lesa v německém Kasselu. Těžištěm rozhovorů byla analýza situace na odbytových trzích pilařů a také stav zásobování surovinou. Řada příspěvků do diskuze se týkala situace na odbytových trzích. Zpracovatelé bukového dříví jsou stále více konfrontováni s tím, že odbytové trhy již několik let čím dál více ovlivňuje konkurence ze strany Rumunska, jehož podmínky napříč řetězcem zpracování dříví se se situací v Německu jen obtížně dají srovnat.

Zástupci obou stran hovořili o obtížné konkurenceschopnosti německých pilařů, ale také o případných následcích záměru vytvořit netěžební plochy v některých regionech Německa. Podle odborníků se tento záměr zcela jistě projeví v nedostatku suroviny na trhu a celkové důsledky zřizování ochranných netěžebních ploch lze zatím obtížné odhadnout. Pro odběratele v dotčených regionech to bude znamenat nutnost rozšířit rádius oblastí pro nákup dříví, což bude samozřejmě také představovat zvýšení nákladů na transport dříví.

Část příspěvků byla věnována aktuálnímu vývoji trhu s oběma hlavními listnatými dřevinami – dubem a bukem, který hodnotí obě strany jako pozitivní. Poptávka po obou sortimentech se pohybuje na srovnatelné úrovni s minulým rokem, což by podle předpokladů mělo vést k mírnému zvýšení cen. Vysoká poptávka je v poslední době po jasanovém dříví. Na aukcích dřeva se očekává, že budou tyto dřeviny zastoupeny vysokou kvalitou v dostatečné nabídce. Pokles poptávky zaznamenaly ve srovnání s minulou sezonou například třešeň a olše.

Zdroj: www.fordaq.com

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina