archív aktualít rok 2014

Export listnaté kulatiny z Německa čelí problémům s přepravou

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

KontejneryNěmečtí vývozci kulatiny hodnotí uplynulou sezónu jako uspokojivou. Podle informací exportérů je vysoká poptávka hlavně ze strany asijských zemí, zejména Číny.

Pilařské závody jsou dobře zásobeny

Podle informací pilařů jsou v současné době poměrně dobré zásoby suroviny na skladech. Na začátku sezóny měli pilaři zpracovávající listnatou kulatinu výhrady proti masívnímu exportu dříví. Některým z nich byl vývoz listnatého dříví doslova trnem v oku, obávali se, že to může ohrozit zásobování domácích firem. V průběhu sezóny došlo ke stabilizaci situace a pilařské firmy zatím hlásí dostatek dříví.

Problémy v kontejnerové přepravě

Vlivem diferencovaného stavu exportu a importu dochází k problémům v přepravě dříví kontejnery. Silný export je v rozporu se slabým dovozem, kontejnery proudí častěji z Německa, ale vázne jejich doprava zpět. Disponibilnost kontejnery je tak v Německu v poslední době napjatá. Podle informací exportérů je situace velmi komplikovaná, v současné době čekají na dovoz kontejneru více než 4 týdny. Čím větší je vzdálenost od přístavu, tím je logistika kontejnerové přepravy komplikovanější. Největší problémy hlásí přístav Hamburk. Nepříznivé počasí způsobilo nedostatečný stav vody v Labi. Lodní doprava je tedy omezena, což se zpomaluje překládku kontejnerů. Lodě jsou často odstaveny a musejí počkat na vhodný termín pro průjezd nízkým Labem. Zácpy se tvoří nejen na terminálech, ale také na dopravních tepnách kolem Hamburku (A7), kde jsou v současné době prováděny stavební práce. Z těchto důvodů trvá výměna jednoho kontejneru místo jedné hodiny často více než šest hodin. Situace má také finanční dopad, komplikace při překládce a přepravě kontejnerů zvyšuje manipulační náklady. V posledních měsících došlo také ke zvýšení cen lodní přepravy přibližně o 250 – 300 eur za náklad. Celková cena se podle informací exportérů pohybuje kolem 1200 – 1500 eur za kontejner včetně překládky a transportu.
Exportéři dříví mohou využívat pro přepravu suroviny relativně nové železniční spojení – „Trans-Eurasie-Expres“, který vede z Duisburgu do Číny. Pro přepravu do cílové stanice v Číně vlak potřebuje 16 dnů. Problémem je však umístění cílového nádraží, které leží hluboko ve vnitrozemí. Dříví musí být odtud přepravováno na dlouhé vzdálenosti ke zpracování.

Ceny dříví a poptávka konstantní

Ve srovnání s předcházející sezónou si ceny dříví (OM v lese) a poptávka po surovině udržují poměrně konstantní stav. Bukové dříví se obchoduje za 80 – 85 eur/m3 (OM v lese) za dříví kvality B/C a v průměru 68 – 70 eur/m3 za kvalitu C.

Zdroj: www.fordaq.de

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina