Němečtí vývozci kulatiny hodnotí uplynulou sezónu jako uspokojivou. Podle informací exportérů je vysoká poptávka hlavně ze strany asijských zemí, zejména Číny.
Pilařské závody jsou dobře zásobeny
Podle informací pilařů jsou v současné době poměrně dobré zásoby suroviny na skladech. Na začátku sezóny měli pilaři zpracovávající listnatou kulatinu výhrady proti masívnímu exportu dříví. Některým z nich byl vývoz listnatého dříví doslova trnem v oku, obávali se, že to může ohrozit zásobování domácích firem. V průběhu sezóny došlo ke stabilizaci situace a pilařské firmy zatím hlásí dostatek dříví.
Problémy v kontejnerové přepravě
Vlivem diferencovaného stavu exportu a importu dochází k problémům v přepravě dříví kontejnery. Silný export je v rozporu se slabým dovozem, kontejnery proudí častěji z Německa, ale vázne jejich doprava zpět. Disponibilnost kontejnery je tak v Německu v poslední době napjatá. Podle informací exportérů je situace velmi komplikovaná, v současné době čekají na dovoz kontejneru více než 4 týdny. Čím větší je vzdálenost od přístavu, tím je logistika kontejnerové přepravy komplikovanější. Největší problémy hlásí přístav Hamburk. Nepříznivé počasí způsobilo nedostatečný stav vody v Labi. Lodní doprava je tedy omezena, což se zpomaluje překládku kontejnerů. Lodě jsou často odstaveny a musejí počkat na vhodný termín pro průjezd nízkým Labem. Zácpy se tvoří nejen na terminálech, ale také na dopravních tepnách kolem Hamburku (A7), kde jsou v současné době prováděny stavební práce. Z těchto důvodů trvá výměna jednoho kontejneru místo jedné hodiny často více než šest hodin. Situace má také finanční dopad, komplikace při překládce a přepravě kontejnerů zvyšuje manipulační náklady. V posledních měsících došlo také ke zvýšení cen lodní přepravy přibližně o 250 – 300 eur za náklad. Celková cena se podle informací exportérů pohybuje kolem 1200 – 1500 eur za kontejner včetně překládky a transportu.
Exportéři dříví mohou využívat pro přepravu suroviny relativně nové železniční spojení – „Trans-Eurasie-Expres“, který vede z Duisburgu do Číny. Pro přepravu do cílové stanice v Číně vlak potřebuje 16 dnů. Problémem je však umístění cílového nádraží, které leží hluboko ve vnitrozemí. Dříví musí být odtud přepravováno na dlouhé vzdálenosti ke zpracování.
Ceny dříví a poptávka konstantní
Ve srovnání s předcházející sezónou si ceny dříví (OM v lese) a poptávka po surovině udržují poměrně konstantní stav. Bukové dříví se obchoduje za 80 – 85 eur/m3 (OM v lese) za dříví kvality B/C a v průměru 68 – 70 eur/m3 za kvalitu C.
Zdroj: www.fordaq.de