Slovenské stavebníctvo v roku 2014 ukončí svoj predchádzajúci päťročný prepad a jeho výkon v tomto roku veľmi mierne vzrastie. Podľa riaditeľov stavebných firiem bude mierne pribúdať práca.
Rast, o ktorom firmy hovoria, je ale zanedbateľný v porovnaní s prepadom, ktorým stavebníctvo v posledných piatich rokoch prešlo (od roku 2008 prepad o 41,8 %) a návrat k predkrízovým hodnotám sa v blízkej budúcnosti neočakáva. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q2/2014 analytickej spoločnosti CEEC Research.
Riaditelia stavebných firiem potvrdzujú svoju marcovú predikciu budúceho vývoja slovenského stavebníctva. Sektor po výrazných prepadoch minulých rokov – dvojpätinový prepad (v inžinierskom staviteľstve klesol objem výkonov o 39,1 %, pozemné staviteľstvo znížilo objem produkcie dokonca o 43,5 %), našiel svoje dno a k ďalšiemu zhoršovaniu už nedôjde. Podľa najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q2/2014, ktorá vychádza z rozhovorov so 100 riaditeľmi veľkých, stredných i malých spoločností, peňazí, ktoré sektorom v tomto roku pretečú, dokonca veľmi mierne pribudne, a to o 1,2 % (marcová predikcia pre rok 2014 bola 1,6 %). Budúci rok by malo zákaziek ešte pribudnúť, a to o 3,5 % (v marci 2014 o 3,2 %).
Optimistickejší sú vo svojich predikciách hlavne veľké stavebné spoločnosti, ktoré očakávajú zlepšenie výkonu sektora o 2,8 %, malé a stredné firmy očakávajú skôr podobný objem výkonov v sektore ako v minulom roku (0,6 %). Vývoj slovenského stavebníctva z pohľadu firiem zamerajúcich sa na pozemné alebo inžinierske staviteľstvo naznačuje veľmi podobné očakávania v oboch segmentoch (0,9 % vs. 1,4 %).
„Slovenské stavebníctvo sa v tomto roku pomaly začne dostávať z predchádzajúcich prepadov objemu stavebnej produkcie – krízy výkonov. Bohužiaľ ale na trhu je ešte druhá kríza – kríza podnikateľského prostredia, spôsobená výrazným prebytkom stavebných kapacít nad aktuálnym dopytom. Jej prejavmi sú napr. dumpingové ceny, problémy s platobnou morálkou firiem, porušovanie vlastných predpisov kvôli získavaniu zákaziek atď. S touto krízou sa bude trh ešte vyrovnávať niekoľko rokov,“ vysvetľuje aktuálnu situáciu na trhu Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research.
Problémom zostávajú napr. niektoré stratové zákazky z minulosti, ktoré ťahajú aktuálne ekonomické výsledky časti firiem dolu. „Napriek tomu, že stavebný trh začína opatrne rásť, mnohé spoločnosti stále dobiehajú problémy z minulosti ako napr. stratové zákazky alebo nezaplatené faktúry. Predpokladám, že krach (príp. reštrukturalizácia) môže postihnúť aj väčšie spoločnosti,“ uvádza Miroslav Zobaník, generálny riaditeľ, METROSTAV Slovakia a.s.