archív aktualít rok 2014

Stavebníctvo dosiahlo svojho dna, návrat k rastu bude ale veľmi pomalý

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba dialnic 1Slovenské stavebníctvo v roku 2014 ukončí svoj predchádzajúci päťročný prepad a jeho výkon v tomto roku veľmi mierne vzrastie. Podľa riaditeľov stavebných firiem bude mierne pribúdať práca.

Rast, o ktorom firmy hovoria, je ale zanedbateľný v porovnaní s prepadom, ktorým stavebníctvo v posledných piatich rokoch prešlo (od roku 2008 prepad o 41,8 %) a návrat k predkrízovým hodnotám sa v blízkej budúcnosti neočakáva. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q2/2014 analytickej spoločnosti CEEC Research.

Riaditelia stavebných firiem potvrdzujú svoju marcovú predikciu budúceho vývoja slovenského stavebníctva. Sektor po výrazných prepadoch minulých rokov – dvojpätinový prepad (v inžinierskom staviteľstve klesol objem výkonov o 39,1 %, pozemné staviteľstvo znížilo objem produkcie dokonca o 43,5 %), našiel svoje dno a k ďalšiemu zhoršovaniu už nedôjde. Podľa najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q2/2014, ktorá vychádza z rozhovorov so 100 riaditeľmi veľkých, stredných i malých spoločností, peňazí, ktoré sektorom v tomto roku pretečú, dokonca veľmi mierne pribudne, a to o 1,2 % (marcová predikcia pre rok 2014 bola 1,6 %). Budúci rok by malo zákaziek ešte pribudnúť, a to o 3,5 % (v marci 2014 o 3,2 %).

Optimistickejší sú vo svojich predikciách hlavne veľké stavebné spoločnosti, ktoré očakávajú zlepšenie výkonu sektora o 2,8 %, malé a stredné firmy očakávajú skôr podobný objem výkonov v sektore ako v minulom roku (0,6 %). Vývoj slovenského stavebníctva z pohľadu firiem zamerajúcich sa na pozemné alebo inžinierske staviteľstvo naznačuje veľmi podobné očakávania v oboch segmentoch (0,9 % vs. 1,4 %).

„Slovenské stavebníctvo sa v tomto roku pomaly začne dostávať z predchádzajúcich prepadov objemu stavebnej produkcie – krízy výkonov. Bohužiaľ ale na trhu je ešte druhá kríza – kríza podnikateľského prostredia, spôsobená výrazným prebytkom stavebných kapacít nad aktuálnym dopytom. Jej prejavmi sú napr. dumpingové ceny, problémy s platobnou morálkou firiem, porušovanie vlastných predpisov kvôli získavaniu zákaziek atď. S touto krízou sa bude trh ešte vyrovnávať niekoľko rokov,“ vysvetľuje aktuálnu situáciu na trhu Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research.

Problémom zostávajú napr. niektoré stratové zákazky z minulosti, ktoré ťahajú aktuálne ekonomické výsledky časti firiem dolu. „Napriek tomu, že stavebný trh začína opatrne rásť, mnohé spoločnosti stále dobiehajú problémy z minulosti ako napr. stratové zákazky alebo nezaplatené faktúry. Predpokladám, že krach (príp. reštrukturalizácia) môže postihnúť aj väčšie spoločnosti,“ uvádza Miroslav Zobaník, generálny riaditeľ, METROSTAV Slovakia a.s.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina