archív aktualít rok 2014

K profesionálním řezbářům se přidali budoucí truhláři

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rezbari Znojmo 1mV předposledním červnovém týdnu (16. – 20. 6. 2014) proběhlo na Horním náměstí ve Znojmě premiérové řezbářské sympozium za účasti pěti profesionálních řezbářů z Jihomoravského kraje. Při práci na zhruba dvoumetrových dubových sochách, které v budoucnu ozdobí některá místa v historické části města či jeho okolí, jim pomáhali žáci učebního oboru truhlář ze SOŠ a SOU SČMSD Znojmo, s.r.o. na Přímětické ulici.

Pětidenní akci pořádala znojemská Galerie Agnes s třemi hlavními cíli – nabídnout obyvatelům města nevšední zážitek, podpořit turistický ruch ve městě a propagovat učňovské školství.

Rezbari Znojmo 2mPro dnešní dobu je už velkou atrakcí zhlédnout umění starých řemesel, jakým je řezbářství. Ovšem hlavním motivem této podívané neměl být pouze obdiv, který prezentující se řezbáři sklidili, ale nejdůležitějším úkolem bylo zprostředkovat toto krásné řemeslo také návštěvníkům, ale hlavně mladým lidem, které řemeslo jako takové, dnes již moc neláká,“ říká majitelka pořádající galerie výtvarnice Hana Čertková a dodává, že každý z řezbářů měl po svém boku učně z oboru Truhlář ze znojemské odborné školy tak, aby mu zprostředkoval i jiný úhel pohledu na práci se dřevem a popřípadě v něm zažehl i jiskřičku lásky k tak krásnému materiálu, jakým je dřevo.

Rezbari Znojmo 3mMezi zúčastněnými řezbáři byl např. brněnský sochař Jiří Netík, který mimo jiné v letošním roce vystavoval betlém v katedrále Notre Dame v Paříži při příležitosti 850. výročí jejího vysvěcení, a který se ve Znojmě prezentoval dvoumetrovou sochou sopky Stromboli. Spolu s ním se návštěvníkům sympozia předvedl i další brněnský řezbář Martin Král s plastikou nazvanou „Znojmo vidím tě dvojmo“ a dále pak řezbáři Jan Štěbeták z Dačic (socha Vodník), Pavel Novotný (rovněž z Dačic) s dílem „Svícen Rodina“ a v neposlední řadě znojemský Martin Lichevník (socha čaroděje Merlina).

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina