archív aktualít rok 2014

Motorové píly môže aj v lese poháňať akumulátor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Interforst2010 1Inovácia náradia pri opracovaní dreva sa dotýka aj motorových píl pre prácu v lese, na skládkach guľatiny, piliarskych prevádzkach. Poprední svetoví výrobcovia doplnili malé, no výkonné agregáty o nový pohon – akumulátorové batérie.

Pri vývoji motorových píl boli limitovaní výkonom a váhou píly. Sú tieto aplikácie v lesníctve možné? Môžu profesionáli dosahovať požadované výkony pri stínke stromov? Odpovede možno získajú odborníci na svetovom lesníckom a piliarskom veľtrhu INTERFORST 2014, ktorý sa bude konať už na budúci týždeň v Mníchove.

Tradícia lesníckeho veľtrhu Interforst sa v Mníchove začala písať v roku 1970. Veľtrh sa však koná každé 4 roky, na novom výstavisku privítajú od 16. do 20. júla 2014 takmer tisícku vystavovateľov z celého sveta. Štruktúra ponuky a odborných návštevníkov sa však výrazne zmenila. Vystavovatelia sa sústreďujú najmä na technologické riešenia pri ťažbe guľatiny. Na výkony harvestorov nadväzujú mobilné píly, produkcia štiepky, ekologická doprava lanovkami na piliarske prevádzky, porez sledovaný maximálnou výťažou a automatizovaným riadením výroby reziva. Kým prvé ročníky veľtrhu priťahovali iba lesníkov, postupne odborných návštevníkov dopĺňajú roľnícki vlastníci lesov a piliari, aby už v lese mohli naplánovať celý výrobný reťazec porezu. Môžu urýchliť dodávky reziva stavbárom a na ďalšie spracovanie.

Odborný program s takmer 2 desiatkami hodnotných podujatí priťahuje v posledných ročníkoch aj lesníkov zo Slovenska. Chcú sa poučiť ako finalizovať drevnú hmotu až do reziva a piliarskych výrezov. Piliarov priťahuje najmä dostupnosť ťažobnej a výrobnej techniky, ktorú by malé piliarske prevádzky dokázali využiť v prospech kapitalizácie guľatiny.

Ilustračné foto

Interforst2010 2

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina