archív aktualít rok 2014

Kamenice na Lipou patří odedneška opět hračkám

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Hrackobrani13 1V areálu zámku v Kamenici nad Lipou na Jindřichohradecku probíhá od dnešního dne (9.7.) až do neděle 13. července v pořadí již 9. ročník festivalu hraček z přírodního materiálu HRAČKOBRANÍ.

Jedná se o přátelské a pohodové setkání všech, kdo si rádi hrají, a to bez ohledu na věk. „Festival patří nejen hračkářským profesionálům, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí a chtějí v jejich společnosti trávit příjemný prázdninový čas, i těm, kteří chtějí svým dětem udělat radost nákupem nové hračky či vytvořením vlastní v některé z tvořivých dílen,“ sděluje nám Mgr. Petr Pech z pořádající Správy kulturních zařízení města Kamenice n/L s tím, že cílem akce je propagace českých autorských hraček z přírodního materiálu, obnova veřejné důvěry k nim a zároveň představení alternativy k hračkám, které jsou dnes běžně k dostání v síti hračkářských obchodů.

Hlavní částí festivalového programu, který probíhá denně od 10 do 17 hodin, je bohatý trh s hračkami, kde letos převažují hlavně dřevěné hračky tuzemských výrobců, jako jsou např. firmy ANJA manželů Anny a Jana Hanzalových ze Stráže nad Nežárkou, DŘEVO DĚTEM Pavla Chvátala z Hřiměždic, GAUDIA Stanislava Drašnara z Nového Hrádku, společnost CEEDA CAVITY ze Vsetína, Truhlářství Křenek ze Zábřežské Lhoty u Chocně, Petr Malát z Prahy, Vladimír Marek z Dlouhoňovic, Petr Bouček z Jihlavy či umělecký řezbář Martin Holub ze Zásmuků.

Hrackobrani13 2

Pro návštěvníky 9. ročníku je připravena také celá řada výstav. Mladé adepty hračkářské tvorby zde tradičně zastupují práce studentů v oboru hračka VOŠ umělecko-průmyslové a střední uměleckoprůmyslové školy Praha-Žižkov, semestrální práce studentů 3D designu Ústavu vizuální tvorby Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a ročníkové a bakalářské práce studentů Fakulty architektury – ústavu průmyslového designu ČVUT Praha. Kolekci hraček ze sbírky Františka Kyncla představuje ve stálé expozici Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

„Výtvarníci z Asociace hračka nám vytvořili ze svých originálních hraček hernu, kde si návštěvníci mohou všechny hračky vyzkoušet. Jako každoročně jsou zde k vidění také výrobky označené jako Správná hračka – vybráno odborníky. Tato značka představuje jisté vodítko pro rodiče, jak nakupovat hračky pro své ratolesti. V rámci doprovodného programu nabízíme různá loutková i činoherní pohádková divadelní představení, vystoupení kejklíře, chůdochodce či výuku žonglování,“ zve na festival Mgr. Pech.

K cestě na Hračkobraní bude možné i tentokrát využít parní vlak. A to zejména v sobotu 12.7., kdy bude vypravena zvláštní festivalová souprava s odjezdem z Jindřichova Hradce v 9:20 a s odjezdem zpět ve 14:24 hodin. V ostatní dny festivalu vlak pojede podle pravidelného prázdninového jízdního řádu (viz www.jhmd.cz).

Kompletní program HRAČKOBRANÍ 2014 je pak možné najít na www.hrackobrani.cz.

Foto: Městské museum Kamenice nad Lipou

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina