archív aktualít rok 2014

Ředitel VVÚD skončil kvůli nevýhodné smlouvě s realitkou

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

VVUD PrahaKe konci dubna letošního roku došlo k personálním změnám na pozici ředitele Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského, Praha, s.p. Z pozice byl odvolán Ing. Petr Mencl a do jeho křesla usedla nově jmenovaná ředitelka Ing. Jitka Beránková.

Zemětřesení na nejvyšším postu VVÚD vyvolalo rozhodnutí rozhodčího soudu, podle kterého má Ministerstvo průmyslu a obchodu, jako zakladatel VVÚD, zaplatit téměř 130milionové odškodné realitní kanceláři Amádeus Real za to, že nedodrželo smlouvu o směně nemovitostí.

Smlouva, kterou s realitní kanceláří uzavřel právě VVÚD, byla podle současného vedení MPO pro stát značně nevýhodná. Zda to byl záměr, nyní bude šetřit policie.

VVÚD se ve smlouvě zavázal ke směně nemovitostí, ke které však nedošlo a státní podnik musel čelit nárokům vzneseným společností Amádeus Real. Pracovníci MPO, prověřující uvedený případ, dospěli k závěru, že jak vedení VVÚD, tak příslušný útvar MPO, zajišťující zakladatelské funkce ministerstva, nepostupovaly zejména při schválení smlouvy z roku 2007 podle platných resortních předpisů, vydaných k provedení zákona o státním podniku. Vedení VVÚD navíc původní smlouvu doplnilo dodatky bez schválení ministerstvem, které měly umožnit urychlené rozhodčí řízení bez jednání.

„V tomto postupu spatřujeme přímé porušení zákona o státním podniku,“ konstatoval ministr průmyslu Jan Mládek. „I v souvislosti s dalšími případy jsem v březnu odvolal z funkce ředitele Odboru zakladatelských činností a majetkových účastí MPO a na konci dubna ředitele VVÚD. Nyní jsem se obrátil na Městské státní zastupitelství v Praze s žádostí o posouzení, zda v průběhu celého případu nemohlo u některých zúčastněných osob dojít k jednání zakládajícímu jejich trestněprávní odpovědnost. Tuto žádost naše ministerstvo doplnilo shromážděným spisovým materiálem,“ uvedl ministr Jan Mládek.

Zdroj: MPO

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina