Zväz spracovateľov dreva SR napísal včera (v pondelok 19.5.) menom členských piliarskych podnikov Ministerstvu pôdohospodárstva a strategickým partnerom – dodávateľom guľatiny – list s ponukou pomoci pri odstraňovaní a spracovaní kalamitného dreva. Zároveň vyjadrujú ľútosť nad vzniknutou situáciou v Tatranskom národnom parku a ostatných postihnutých oblastiach SR. Deklarujú tým spoluzodpovednosť za stav a rozvoj lesnícko-drevárskeho komplexu.
Piliari majú eminentný záujem, aby sa táto strategická suroviny spracovala v prvom rade v domácich výrobných kapacitách, nevyvážala sa do zahraničia a nekupčilo sa s ňou! V liste ministrovi Ing. Ľubomírovi Jahnátkovi prezident ZSD SR Ing. Igor Patráš zdôrazňuje: „Náš pozitívny postoj ponúkame ako operatívnu pomoc lesným závodom. Nachádzame sa v ťažkej situácii, keď stagnuje odbyt reziva a drevárske výrobné kapacity majú dostatočné zásoby guľatiny na skládkach. Aj napriek tomu máme záujem aj o kúpu drevnej hmoty na spracovanie.“
Kalamitná guľatina sa nahromadila v slovenských lesoch po štvrtkovej veternej víchrici. Situácia je ešte viac dramatická, ako sme uviedli včera. Na území spravovanom š.p. LESY SR je na zemi 2 milióny stromov. Je to viac ako polovica celoročnej ťažby. Podnik už počas víkendu nasadil dostupnú techniku na sprejazdnenie ciest a likvidáciu kalamity. Najhoršia situácia je na Gemeri, Horehroní, Orave a v Šariši. Situáciu rieši krízový štáb na čele s ministrom pôdohospodárstva Ing. Ľubomírom Jahnátkom. Krízový štáb bude rokovať dnes (v utorok) priamo v sídle najviac postihnutého odštepného závodu LESY SR, š.p. v Rimavskej Sobote.
K situácii sa vyjadril aj generálny riaditeľ š.p. LESY SR Ing. Ctibor Határ: „Následky vyčíňania živlov sú porovnateľné s veternou kalamitou v novembri 2004. Presúvame všetky spracovateľské kapacity do postihnutých miest. Zároveň utlmujeme plánované ťažby. Dôležité je prednostne spracovať kalamitnú hmotu, aby nedošlo k jej znehodnoteniu. Poškodené sú najmä bukové porasty, ktoré na podmáčanej pôde vyvrátil vietor aj s koreňmi. S okamžitou platnosťou zastavujeme úmyselné ťažby listnatého dreva a všetky čaty presúvame do postihnutých oblastí.“
Urýchlená ťažba a spracovanie kalamitnej guľatiny zabráni premnoženiu lykožrúta a sekundárnu podkôrnikovú kalamitu.