archív aktualít rok 2014

Drevári ponúkajú výrobné kapacity na spracovanie kalamitnej guľatiny

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Les kalamita2Zväz spracovateľov dreva SR napísal včera (v pondelok 19.5.) menom členských piliarskych podnikov Ministerstvu pôdohospodárstva a strategickým partnerom – dodávateľom guľatiny – list s ponukou pomoci pri odstraňovaní a spracovaní kalamitného dreva. Zároveň vyjadrujú ľútosť nad vzniknutou situáciou v Tatranskom národnom parku a ostatných postihnutých oblastiach SR. Deklarujú tým spoluzodpovednosť za stav a rozvoj lesnícko-drevárskeho komplexu.

Piliari majú eminentný záujem, aby sa táto strategická suroviny spracovala v prvom rade v domácich výrobných kapacitách, nevyvážala sa do zahraničia a nekupčilo sa s ňou! V liste ministrovi Ing. Ľubomírovi Jahnátkovi prezident ZSD SR Ing. Igor Patráš zdôrazňuje: „Náš pozitívny postoj ponúkame ako operatívnu pomoc lesným závodom. Nachádzame sa v ťažkej situácii, keď stagnuje odbyt reziva a drevárske výrobné kapacity majú dostatočné zásoby guľatiny na skládkach. Aj napriek tomu máme záujem aj o kúpu drevnej hmoty na spracovanie.“

Kalamitná guľatina sa nahromadila v slovenských lesoch po štvrtkovej veternej víchrici. Situácia je ešte viac dramatická, ako sme uviedli včera. Na území spravovanom š.p. LESY SR je na zemi 2 milióny stromov. Je to viac ako polovica celoročnej ťažby. Podnik už počas víkendu nasadil dostupnú techniku na sprejazdnenie ciest a likvidáciu kalamity. Najhoršia situácia je na Gemeri, Horehroní, Orave a v Šariši. Situáciu rieši krízový štáb na čele s ministrom pôdohospodárstva Ing. Ľubomírom Jahnátkom. Krízový štáb bude rokovať dnes (v utorok) priamo v sídle najviac postihnutého odštepného závodu LESY SR, š.p. v Rimavskej Sobote.

K situácii sa vyjadril aj generálny riaditeľ š.p. LESY SR Ing. Ctibor Határ: „Následky vyčíňania živlov sú porovnateľné s veternou kalamitou v novembri 2004. Presúvame všetky spracovateľské kapacity do postihnutých miest. Zároveň utlmujeme plánované ťažby. Dôležité je prednostne spracovať kalamitnú hmotu, aby nedošlo k jej znehodnoteniu. Poškodené sú najmä bukové porasty, ktoré na podmáčanej pôde vyvrátil vietor aj s koreňmi. S okamžitou platnosťou zastavujeme úmyselné ťažby listnatého dreva a všetky čaty presúvame do postihnutých oblastí.“

Urýchlená ťažba a spracovanie kalamitnej guľatiny zabráni premnoženiu lykožrúta a sekundárnu podkôrnikovú kalamitu.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina