archív aktualít rok 2014

Vážný problém pro podnikatele: Zaměstnanci místo práce brouzdají po internetu

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Zamestnanci internetNa zneužívání internetu ve firmě k nepracovním účelům si stěžuje až 90 % podniků. Přitom pracovníci, kteří zneužívají firemní výpočetní techniku k zábavě, mohou kvůli tomu dostat i výpověď.

Malé a střední firmy ohrožuje nové nebezpečí. Zaměstnanci se místo svých úkolů stále častěji věnují soukromým aktivitám na internetu. Podle průzkumu, který v letos v březnu provedla společnost GFI, registruje téměř 90 % českých podniků zneužívání pracovního internetu svými zaměstnanci k soukromým účelům. Podniky mají obavy zejména ze ztráty produktivity práce (64 %), úniku citlivých dat (47 %) a zavlečení virů do firmy (35 %).

„V důsledku raketově narůstajícímu počtu mobilních zařízení používaných v podnikových sítích a pracovních počítačů využívaných doma dochází ke stírání hranic mezi soukromým a pracovním životem,“ říká Martin Říha, ředitel pro strategii ve společnosti GFI Česká republika a Slovensko. „Přestože nové technologie a nový styl práce přinášejí značný nárůst flexibility a efektivity, zároveň dochází ke zvýšení rizik pro podnikové sítě.“

Zneužíváním webového přístupu k mimopracovním účelům si je jisto 61 % firem, dalších 28 % se domnívá, že ke zneužívání dochází. Jen necelých 11 % respondentů si je jisto či se domnívá, že u jejich zaměstnanců ke zneužívání nedochází. Internet nesleduje ani polovina firem

I přes převládající obavy přitom jen 42 % podniků pravidelně nebo občas vyhodnocuje zprávy o přístupu zaměstnanců k podnikovému webu. Téměř polovina firem alespoň blokuje přístup k určitým webovým stránkám.Nejvíce času zaměstnanci ztrácejí na sociálních sítích. Přitom ke své práci potřebuje tento typ obsahu jen zhruba 20 % zaměstnanců.

 Zaměstnavatelé na vzrůstající oblibu sociálních sítí, které nejvíce omezují pracovní výkonnost zaměstnanců, reagují několika způsoby. „Buď omezují přístup k internetovým službám či odstřihují od internetového obsahu paušálně všechny zaměstnance nebo alespoň vybrané profese. Firem, které zaměstnancům zcela či dílčím způsobem znemožňují přístup k internetu, je více než polovina, konkrétně 58 procent,“ shrnuje výsledky analýzy Jiří Jakeš, generální ředitel společnosti Outsourcing Solution. 

Zaměstnavatelům nejvíce vadí erotické stránky (98 %), které jsou zpravidla odstřihovány automaticky. V nemilosti je rovněž sociální síť Facebook (82 %) a servery s bulvárním či placeným obsahem (77 %).

Zákon brouzdání v práci zakazuje

Podnikatelé přitom mají řadu možností, jak zaměstnance od zneužívání internetu v práci odradit. Na trhu existuje řada programů, které monitorují pohyb zaměstnanců na internetu. Zákoník práce totiž stanovuje, že zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výpočetní techniku ani telekomunikační zařízení. A zaměstnavatel může dodržování tohoto nařízení kontrolovat.

Navíc soudy již v minulosti potvrdily, že zaměstnanci, kteří probrouzdají podstatnou část pracovního dne, mohou počítat s výpovědí. Rozhodnutí Nejvyššího soudu totiž v roce 2012 potvrdilo propuštění pracovníka pily na Jindřichohradecku, který za jediný měsíc strávil na webových stránkách 103 hodin. A pracoval tak vlastně jen osm z 21 pracovních dní, zbytek strávil na internetu (podrobnosti o případu viz DM 12/2012).

Zdroj: BusinessInfo.cz

Ilustrační foto (autor: Adolf Horsinka)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina