archív aktualít rok 2014

Výroba nábytku v ČR loni díky exportu opět mírně vzrostla

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

ACN graf 01mVýrobci nábytku v České republice dosáhli v loňském roce dalšího zvýšení produkce, jejíž hodnota v korunách vrostla ve srovnání s rokem 2012 o 1,14 mld. na bezmála 37 miliard. O tuto pozitivní skutečnost se podle Asociace českých nábytkářů zasloužil hlavně export tuzemského nábytku, který se meziročně zvýšil o 2,2 %.

Tyto a další pozitivní informace AČN zveřejnila na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti zahájení v neděli skončeného 4. ročníku mezinárodních veletrhů FOR FURNITURE A FOR OFFICE na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech. „Dlouhodobé sledování vývoje výroby nábytku v ČR a jeho vývozu či dovozu (viz graf 1) ukazuje, že po poměrně strmých propadech v letech 2008–2010 zde od roku 2011 došlo k určitému nastartování velmi mírného růstu. Nicméně v celkovém pohledu na naši ekonomiku se jedná o čísla, která ukazují ohromnou úspěšnost nábytkářského oboru,“ zkonstatoval na úvod tiskové konference tajemník AČN Ing. Tomáš Lukeš.

ACN graf 01

Graf 1 (zdroj: AČN)

V loňském roce byl v ČR vyroben nábytek za 36,94 mld. Kč, což je ve srovnání s nejhorším rokem 2010 o téměř 2 mld. korun více. Těchto čísel bylo podle tajemníka AČN dosaženo především díky trvale se zvyšujícímu exportu tuzemských výrobců, jehož postupný meziroční vývoj ukazuje graf 2, a který od roku 2009 narostl o více jak 8 %.

ACN graf 02

Graf 2 (zdroj: AČN)

„Zvyšujícím se exportem, a to i ze strany firem, které donedávna vyvážely jen ojediněle nebo vůbec, jsou naši výrobci nuceni reagovat na zatím stagnující nebo jen mírně rostoucí spotřebu nábytku v tuzemsku (viz graf 3) a rok od roku rostoucí import (viz graf 4),“ pokračuje Ing. Lukeš.

ACN graf 03

Graf 3 (zdroj: AČN)

ACN graf 04

Graf 4 (zdroj: AČN)

S rostoucím exportem svým způsobem souvisí určitá disproporce mezi kupní sílou spotřebitelské veřejnosti u nás a směrem na západ od našich hranic. Zejména pak v Německu, kam v současné době směřuje 30,6 % z celkového objemu vyváženého nábytku, a to především v sortimentech s vyšší přidanou hodnotou a vyšších cenových relacích. Import nábytku, jehož podíl na tuzemské spotřebě vloni činil bezmála 39 %, je naopak zastoupený především nábytkem levnější provenience z východu a to zejména z Polska a Číny (41,2 %). „Největším distributorem levného nábytku na našem trhu jsou velké obchodní řetězce,“ doplnil Ing. Lukeš závěrem.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina