archív aktualít rok 2014

Výroba nábytku v ČR loni díky exportu opět mírně vzrostla

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

ACN graf 01mVýrobci nábytku v České republice dosáhli v loňském roce dalšího zvýšení produkce, jejíž hodnota v korunách vrostla ve srovnání s rokem 2012 o 1,14 mld. na bezmála 37 miliard. O tuto pozitivní skutečnost se podle Asociace českých nábytkářů zasloužil hlavně export tuzemského nábytku, který se meziročně zvýšil o 2,2 %.

Tyto a další pozitivní informace AČN zveřejnila na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti zahájení v neděli skončeného 4. ročníku mezinárodních veletrhů FOR FURNITURE A FOR OFFICE na výstavišti PVA EXPO v Praze – Letňanech. „Dlouhodobé sledování vývoje výroby nábytku v ČR a jeho vývozu či dovozu (viz graf 1) ukazuje, že po poměrně strmých propadech v letech 2008–2010 zde od roku 2011 došlo k určitému nastartování velmi mírného růstu. Nicméně v celkovém pohledu na naši ekonomiku se jedná o čísla, která ukazují ohromnou úspěšnost nábytkářského oboru,“ zkonstatoval na úvod tiskové konference tajemník AČN Ing. Tomáš Lukeš.

ACN graf 01

Graf 1 (zdroj: AČN)

V loňském roce byl v ČR vyroben nábytek za 36,94 mld. Kč, což je ve srovnání s nejhorším rokem 2010 o téměř 2 mld. korun více. Těchto čísel bylo podle tajemníka AČN dosaženo především díky trvale se zvyšujícímu exportu tuzemských výrobců, jehož postupný meziroční vývoj ukazuje graf 2, a který od roku 2009 narostl o více jak 8 %.

ACN graf 02

Graf 2 (zdroj: AČN)

„Zvyšujícím se exportem, a to i ze strany firem, které donedávna vyvážely jen ojediněle nebo vůbec, jsou naši výrobci nuceni reagovat na zatím stagnující nebo jen mírně rostoucí spotřebu nábytku v tuzemsku (viz graf 3) a rok od roku rostoucí import (viz graf 4),“ pokračuje Ing. Lukeš.

ACN graf 03

Graf 3 (zdroj: AČN)

ACN graf 04

Graf 4 (zdroj: AČN)

S rostoucím exportem svým způsobem souvisí určitá disproporce mezi kupní sílou spotřebitelské veřejnosti u nás a směrem na západ od našich hranic. Zejména pak v Německu, kam v současné době směřuje 30,6 % z celkového objemu vyváženého nábytku, a to především v sortimentech s vyšší přidanou hodnotou a vyšších cenových relacích. Import nábytku, jehož podíl na tuzemské spotřebě vloni činil bezmála 39 %, je naopak zastoupený především nábytkem levnější provenience z východu a to zejména z Polska a Číny (41,2 %). „Největším distributorem levného nábytku na našem trhu jsou velké obchodní řetězce,“ doplnil Ing. Lukeš závěrem.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina