archív aktualít rok 2014

Rezidenční trh v Praze má již krizi za sebou a očekává rekordní rok

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rezidencni bydleni PrahaPodle nejnovějších čísel o výsledcích prodejů rezidenčních developerských projektů v Praze za rok 2013, i podle prognóz generálních ředitelů těchto firem pro roky 2014 a 2015, má již trh rezidenčního bydlení krizi za sebou a očekává další růst jak nabídky, tak i poptávky. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2014, kterou pravidelně připravuje analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Podle deseti z top patnácti pražských developerů, kteří se výzkumu účastnili, má trh rezidenčního bydlení v Praze již krizi za sebou. Navíc po silném roce 2013, kdy se v Praze prodalo 5033 nových bytů, se očekává i další růst v roce 2014. Měla by růst jak nabídka nových rezidenčních nemovitostí v Praze (o 7,4 %), tak i poptávka po nich (o 3,6 %). Další zlepšení se očekává i v roce 2015 (růst nabídky o 5,5 %, poptávky o 3,1 %).

Příznivé podmínky pro rezidenční development vytváří kombinace nízkých úrokových sazeb a očekávaného celkového hospodářského oživení.

Ředitelé developerských firem se shodují, že hlavními faktory s největším vlivem na vývoj trhu v letošním roce budou: vývoj hypotečních sazeb a také celkový ekonomický vývoj v ČR, podle kterého se budou investoři při koupi rozhodovat, nebo, v případě negativních zpráv, naopak svá investiční rozhodnutí odsouvat. Faktorem s nejmenším vlivem na vývoj trhu s rezidenčním bydlením by podle představitelů firem měla být podpora státu v oblasti bydlení.

Profilace nových rezidenčních projektů bude podle ředitelů developerských společností směřovat zejména k nižší celkové ceně nabízených nemovitostí. Cestou bude zejména optimalizace a zefektivnění využití prostoru. Průměrná cena za metr čtvereční může přesto stagnovat nebo nepatrně růst. Dále pak k bytům, jejichž součástí bude lepší občanská vybavenost, případně také k vícepokojovým bytům (ale bez nárůstu počtu metrů čtverečních na jednotku).

Problémem, kterého se ředitelé developerských společností obávají a který by mohl tento vývoj přibrzdit nebo i zastavit, jsou možné nešetrné legislativní zásahy související především s přejímáním evropských norem.

Ilustrační foto: Zátiší Hodkovičky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina