archív aktualít rok 2014

Spomienka aj na vidiecke prvky v Jurkovičovom dizajnovom riešení interiéru

Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dom kultury Skalica mNa prelome 19. a 20. storočia boli medzi oboma mestami priateľské vzťahy. Zo Skalice pochádzal dr. Pavol Blaho, ktorý pôsobil v Luhačoviciach ako lekár a rozvíjal kontakty v rôznych spoločenských oblastiach. Spolu s Dušanom Jurkovičom (aj s Antošom Frolkom, Mikulášom Alešom, Jožom Úprkom) sa vlastenecké cítenie a vidiecky štýl života rozhodli pretaviť do architektúry a dizajnu vnútorného zariadenia, kúpeľníctva, osvety v česko-slovenských vzťahoch. Po storočí sa Skalica stala miestom konania seminára „Architektúra nás spája“.

Jurkovic zarubne mArchitektúra drevených stavieb (nadstavieb budov) spája Skalicu a Luhačovice. „Súčasná vzájomná spolupráca oboch miest rozvíja odkaz Jurkoviča,“ zdôraznil v uvítacom príhovore primátor Ing. Stanislav Chovanec. „Skalický kultúrny dom (miesto konania konferencie) a luhačovický komplex kúpeľných stavieb patria ku klenotom česko-slovenskej a svetovej architektúry.“

Projekt Architektúra nás spája bude realizovaný v roku 2014 a predstavil ho hlavný koordinátor Ing. Mgr. Martin Vičan: „Mestá Skalica, Nové Město nad Metují a Luhačovice sa podujali zviditeľniť dielo Dušana Jurkoviča a vytvoriť partnerstvo odborníkov a miest, kde tento významný architekt a dizajnér spoločenských a súkromných interiérov pôsobil.“

Na konferencii odznelo 11 odborných referátov. Pre účastníkov z nich vytvorili zborník prednášok. Výstupom projektu by mala byť Jurkovičova cesta – ktorá povedie z poľskej Haliče (vojenské cintoríny), cez Moravu a východné Čechy až na Slovensko.

 

Foto 1: Dom kultúry Skalica, ako kultúrna a historická pamiatka z roku 1905, predstavuje jedno z významných diel uznávaného architekta Dušana Jurkoviča, vyznačujúce sa jeho typickou kombináciou dreva a pevného muriva. Zakladateľ Dr. Pavol Blaho, ktorý so s vojimi blízkymi priateľmi tento „KRUH“ vybudoval ako centrum vzdelávania poľnohospodárov, remeselníkov a mešťanov, vytvoril podmienky pre udržiavanie kultúrnych a folklórnych tradícií v týchto priestorov až do dnešných dní. V tomto efektívne využitom priestore s kapacitou cca 400 návštevníkov je zriadené i múzeum na počesť jeho zakladateľa. (Zdroj: www.skalica.sk)

Foto 2: Jurkovičove dizajnové riešenie interiéru vychádza z jednotného ľudového štýlu. Zárubne s ľudovým motívom nad dverami, vyšívané záclonky na ich zasklenej časti (Jurkovičov dom, Luhačovice)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina