archív aktualít rok 2014

Ceny kulatiny – leden 2014

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevo u lesaTakový leden v Rakousku nepamatujeme,“ shodují se obchodníci, kteří již dlouhou dobu aktivně nakupují dříví, „tolik dříví na trhu bez kalamity již dlouho nebylo“. Hlavními důvody tohoto stavu jsou samozřejmě mírná zima a vysoké ceny suroviny.

Koncem ledna dokonce na některých místech zastavili dovoz dříví, kapacity skladů nestačily a pilaři využívali všech možností, jak dříví uskladnit. Nabídka dříví převyšuje poptávku podle odhadů o 500 000 m3, což podle odborníků představuje 50 milionů eur kapitálu „na skladech“.

Obdobná situace platila také pro Bavorsko, kde již od poloviny ledna byla těžba v plném proudu.

Dostatečné zásobování dřívím však nehlásily všechny regiony Německa, například v Bádensku-Württembersku způsobilo příliš teplé počasí komplikace a rozmáčená půda bránila transportu dříví.

Ceny dříví zatím na neobvyklou převažující nabídku dříví nezareagovaly. Zůstaly zhruba na úrovni prosince, v Rakousku se hlavní sortiment SM B 2b obchodoval za 100 – 104 eur/m3, v Bavorsku za 99 – 103 eur/m3. V Bádensku-Württembersku státní podnik ForstBW již v prosinci zafixoval ceny dříví na první kvartál na 99 – 103 eur/m3.

V Německu obchodovalo v minulém roce více než 66 % pilařských závodů v červených číslech. Rakousko nezveřejnilo žádné oficiální údaje, odhady hovoří o 75 % pilařských firem s negatívními výsledky hospodaření.

Pilaři doufali, že ceny suroviny klesnou pod hranici 100 eur/m3, což znamená v průměru pokles o 5 eur/m3. Tato cenová relace se však v dohledné době nedá očekávat.

Zdroj: www.derwaldbauer.at

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina