archív aktualít rok 2013

Sympatie veřejnosti si získal stolek VITALITY

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

SD houpaci mVýsledky soutěže Národní cena za studentský design byly vyhlášeny v pondělí 11. listopadu v pražském divadle Disk, a to již po třiadvacáté. V naší branži jsme tentokrát zaznamenali jen dílčí úspěchy, přestože nominovaných návrhů bylo poměrně dost.

Mezi deseti návrhy v kategorii Dobrý studentský design se mj. umístil Ondrej Jankových ze Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislavě se svým skládacím houpacím křeslem vyrobeným z bukového dřeva. Konstrukční část tvoří dva dřevěné kruhy, mezi které se upíná dřevěná rohož určená k ležení. Martin Foret z VUT Brno si za kolekci čalouněných židlí „Klíšťáci“ odnesl cenu Finezza Design. Tvar SD Klistaci mžidle stylizoval na dva základní geometrické prvky, kouli a kříž. Židle může fungovat jako solitér nebo jako sezení do veřejných prostor. Nerezový kříž je s čalouněnou koulí v kontrastu jak tvarovém, tak i materiálovém. Kovová lesklá konstrukce působí stabilně a chladně. Proti ní je na pohled i na dotek příjemná měkká koule, na kterou člověk usedá. Sympatie veřejnosti si získal a zároveň Cenu veřejnosti obdržel společenský stolek SD VITALITY mVITALITY Anety Zeiserové z VOŠ a SPŠ Volyně. Návrh stolku je inspirován pozicí „sed – leh“. Konstrukce je tvořena jedním sdruženým tvarovým dílcem, ve kterém není použito žádných spojů ani kování. Dílec je velice pevný a stabilní, protože je slepen z masivního dubu a překližky tl. 10 mm. Pomyslná hlava figury je tvořena z kruhů překližky navzájem spojených dřevěnými kolíky. Vrchlíky jsou vyrobeny z dubového masivu. Uvnitř je zabudovaný světelný zdroj. Hlava je volně posazena na stolku a je snímatelná.

Národní cenu za studentský design, tedy 1. místo, získal Pavel Coufalík z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za autorskou knihu Zlín.

Celkem se do soutěže o Národní cenu za studentský design 2013 přihlásilo 225 autorů s 217 pracemi ze 14 fakult a vysokoškolských ústavů, 11 univerzit a vysokých škol a z 16 vyšších odborných škol a středních odborných škol z ČR, Slovenska, Německa a Kanady.

Foto: www.studentskydesign.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina