archív aktualít rok 2013

Hospodářská prognóza, podzim 2013: pozvolné oživení, vnější rizika

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Olli RhenV uplynulých měsících se objevily povzbudivé známky toho, že v Evropě dochází k hospodářskému oživení. Evropské hospodářství, které až do prvního čtvrtletí roku 2013 klesalo, začalo ve druhém čtvrtletí opět růst a reálný HDP bude pokračovat v růstu i po zbytek roku.

Očekává se, že růst v druhé polovině roku 2013 dosáhne v EU 0,5 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2012. Na meziročním základě se letos odhaduje reálný růst HDP na 0 % v EU a -0,4 % v eurozóně. Ve výhledu do budoucna se počítá s tím, že hospodářský růst bude v průběhu posuzovaného období postupně zvyšovat tempo, přičemž v roce 2014 by měl dosáhnout v EU 1,4 % a v eurozóně 1,1 % a v roce 2015 pak 1,9 % a 1,7 %.

V Evropě nadále probíhají vnitřní i vnější korekce, často podložené významnými strukturálními reformami a fiskální konsolidací provedenou v minulých letech. Tím se zlepšily podmínky k tomu, aby se domácí poptávka postupně stala hlavním tahounem růstu v Evropě. Avšak vzhledem k horšímu výhledu pro rozvíjející se tržní ekonomiky bude návrat k stabilnímu růstu jen pozvolný.

Olli Rehn, místopředseda Komise odpovědný za hospodářské a měnové záležitosti a euro, k tomu uvedl: „Objevují se sílící náznaky, že evropská ekonomika dospěla do bodu obratu. Fiskální konsolidace a strukturální reformy uskutečněné v Evropě vytvořily základ pro oživení. Je však ještě brzy na to, abychom se radovali z vítězství: nezaměstnanost nadále zůstává na nepřijatelně vysoké úrovni. Proto musíme pokračovat v úsilí o modernizaci evropského hospodářství, která přinese udržitelný růst a vytvoří pracovní místa.“

Zdroj: Evropská komise

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina