archív aktualít rok 2013

České dříví stabilizuje situaci rakouských a německých pilařů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Pilarsky podnik1Situace pilařských závodů v Rakousku se v září letošního roku poměrně stabilizovala. Pily hlásí zlepšení stavu zásob, postaraly se o to především dodávky dříví z České republiky, ale zvýšil se i podíl kůrovcového dříví a dříví z lokálních polomů.

Průběh letního období a nepříznivé klimatické podmínky způsobily ztráty zemědělcům, kteří se je snaží kompenzovat zvýšenou těžbou v selských lesích. Řada pilařských závodů je navíc stále ještě nastavena na snížený objem produkce. Součet všech těchto faktorů se projevil v určitém uklidnění situace v Rakousku na přelomu 3. a 4. kvartálu. S tím souvisí také mírný pokles cen suroviny, podle Holzkurieru došlo ke snížení průměrných cen na 99,6 – 102,2 eur/m3 ve srovnání se srpnem, kdy průměrná cena dosahovala až na 103,8 eur/m3. Jedinou oblastí, kde je stále napjatá situace z důvodu nedostatku dříví, je jih Rakouska.

V Rakousku se dříví obchoduje za oficiální ceny, vedle toho však mohou někteří odběratelé získat výrazné slevy. Příznivější ceny jsou poskytovány absolutně finančně důvěryhodným odběratelům, u kterých se nevyskytly problémy s dodržením platebních podmínek. Další finanční bonus je možné získat za kvalitu sortimentace dříví.

Situace v Bavorsku

Také v Bavorsku se situace na začátku 4. kvartálu zklidnila, surovina proudí z České republiky, kalamitní a kůrovcové dříví není v takovém rozsahu, že by trh zásadním způsobem ovlivňovalo. Ceny se podle informací mírně zvýšily, v průměru na 99 – 102 eur/m3, což je nárůst ve srovnání se srpnem asi o 20 centů/m3. Cenová relace je tedy srovnatelná s Rakouskem.

Zdroj: www.timber-online.net

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina