archív aktualít rok 2013

Jak vidí Češi svou ekonomickou budoucnost?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

StudentiČeši se na svou ekonomickou budoucnost dívají se střízlivým optimismem. Podle výzkumu provedeného agenturou INCOMA GfK jsou nejpozitivnější očekávaní patrná u mladších a vzdělanějších lidí.

Po dlouhém období poklesu se zdá, že by česká ekonomika mohla nabírat druhý dech. Podle informací ČSÚ se konečně ve druhém čtvrtletí letošního roku zastavil pokles výdajů českých domácností. Index spotřebitelské důvěry dosáhl ve 3. čtvrtletí úrovně 84,6 %, což je sice stále nízká hodnota, nicméně nejvyšší za posledních deset čtvrtletí.

Ekono budoucnost GrafyŠanci, že by Češi mohli otevřít více své peněženky a povzbudit tak ekonomiku, potvrzuje také aktuální výzkum, který v rámci projektu „Nákupní motivace“ realizovala společnost INCOMA GfK. Více než polovina oslovených se domnívá, že se jejich ekonomická situace v příštích letech bude zlepšovat.

Obecně platí, že muži jsou v průměru optimističtější než ženy. Velmi výrazná je diferenciace podle věku. Pozitivní očekávání převažují u mladších věkových kategorií, s rostoucím věkem přibývá pesimismu.

Nejextrémnější rozdíly jsou mezi názory důchodců (kde zhoršení situace očekává 83 % z nich) a osob právě studujících vysokou školu (kde naopak 82 % věří ve zlepšení).

Paradoxně jsou to přitom právě osoby s vysokoškolským vzděláním, které jsou ve vztahu ke svým výdajům zodpovědnější. Zatímco s filozofií „nač čekat s utrácením – peníze budou a my ne“ se ztotožňuje 54 % respondentů se základním vzděláním, u vysokoškoláků činí tento podíl méně než třetinu.

Zdroj: INCOMA GfK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina