archív aktualít rok 2013

FÍHA-DÝHA! Projekt na podporu povědomí o kvalitě přírodních materiálů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

FIHA-DYHAOdstartoval nový kreativní projekt FÍHA-DÝHA, který míří do školských a volnočasových zařízení v celé České republice. Jeho cílem je ukázal dětem krásu přírodních materiálů. Krabice nabitá nejrůznějšími druhy dýh, kterou lze zapojením do projektu získat zdarma, prověří zručnost, hravost, fantazii ale i nejrůznější znalosti dětí a studentů v rámci školní výuky i mimo ní.

Projekt připravily firmy SAPELI, Danzer Bohemia, Jan Ficek Dřevovýroba a JITONA. V regionu Vysočiny je projekt podpořen i odbory školství, mládeže a sportu kraje Vysočina a města Jihlava.

Celorepublikový projekt FÍHA-DÝHA vznikl na podporu povědomí o kvalitě přírodních materiálů u dětí a studentů nejen v rámci vyučování a zájmových kroužků, ale i v praktickém životě. Je určen pro děti ve věku od 3 do 18 let a zapojit se do něj mohou školská zařízení na úrovni mateřských škol, základních i středních škol, včetně škol s odborným zaměřením truhlářským, stavebním i uměleckoprůmyslovým. Vyloučena nejsou ani zájmová a volnočasová uskupení.

„Naším záměrem je navrátit mezi veřejnost všeobecné povědomí o dýze, co by kvalitním přírodním materiálu. Ten tu s námi je od dob egyptských vládců a vždy do interiéru přinášel kvalitu neopakovatelných přírodních dekorů. Navíc při dotyku dýhy cítíte příjemné teplo a jemnost dřeva, které žádný umělý materiál nikdy nedokáže navodit. Dřevo bylo vždy tradičním stavebním i interiérovým materiálem, ovšem v současnosti je mnohdy zcela nadbytečně nahrazován umělými. A pokud se nám podaří dokázat to, že dnešní děti na první pohled poznají kvalitní výrobek z dýhy, a třeba i se slovy FÍHA – DÝHA!, myslím, že můžeme být spokojeni,“ uvádí Ing. Jaroslav Vrtal, předseda představenstva SAPELI, a.s.

Jak se lze do projektu zapojit?

Pro zájemce je na webových stránkách www.fihadyha.cz připraven jednoduchý přihlašovací formulář. Na uvedenou adresu bude zdarma doručena krabice nejrůznějších druhů dýh pro další zpracování. Dýhy lze využít ve výtvarných a rukodělných oborech. Pro inspiraci jsou na stránkách projektu připraveny návody na výrobu zajímavých výrobků, a to s různým stupněm obtížnosti pro jednotlivé věkové kategorie dětí. Tento přírodní materiál je navíc skvělou názornou pomůckou pro přírodopis nebo biologii. Stejně tak najdete na stránkách i diktáty a matematické příklady na motivy dýhy!

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina