archív aktualít rok 2013

Průmysl signalizuje obrat k lepšímu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Prumyslova vyroba DDLV pátek 6. září zveřejněná čísla průmyslové produkce za červenec se přidala k dalším pozitivnějším zprávám posledních týdnů značících možnost stabilizace a pomalého obratu k obnově výkonnosti tuzemské ekonomiky.

„Znovu ale upozorňujeme na nutnost opatrně hodnotit zveřejněné výsledky, kdy jedním z faktorů zlepšení byl například vyšší počet pracovních dní,“ uvedl k tomu analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Průmyslová výroba podle Českého statistického úřadu v červenci vzrostla oproti stejnému měsíci loňského roku o 2,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů je to však pokles o 2,8 %. Ve srovnání s červnem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,4 %.

„Data potvrzují naše předpoklady o stabilizaci situace a zastavení prohlubování propadů s možností postupně se dostávat do lepších čísel produkce,“ uvedl Čížek. Očekává, že stejný trend bude pokračovat i v srpnu a září – firmy tak prokazují, že se s řadou problémů dokážou vypořádat.

Červenec a srpen obecně patří z hlediska celkových objemů produkce mezi slabší měsíce roku, klíčové pro další vývoj budou až měsíce následující. Pro ně je pozitivním signálem vývoj zakázek. Hodnota nových zakázek celkově vzrostla o 9 %, a to jak díky růstu zakázek zahraničních o 10,2 %, tak i domácích o 6,6 %. „Jejich výše byla pro nás příjemným překvapením. Právě rostoucí zakázky indikují pro následující měsíce pozitivnější výsledky. To by se nemělo dle informací o vývoji německé ekonomiky či indexů nákupních manažerů výrazněji změnit ani v srpnu,“ pochvaluje si Bohuslav Čížek.

Nadále přetrvává velká diferenciace napříč sektory – nelze proto například v závěru roku očekávat nárůsty ve stavebnictví.

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina