archív aktualít rok 2013

Pasivní dům levnější než běžné domy?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Pasivni dumV programu Nová zelená úsporám se během prvních čtyř dní vyčerpala bezmála polovina dostupných prostředků a další žádosti rychle přibývají. Nejvíce zvýhodněné jsou pasivní domy. Díky dotaci totiž vyjdou nezřídka ještě levněji než běžné domy.

Správně navržený a optimalizovaný pasivní dům nemusí být, i za normálních okolností, výrazně dražší než dům neúsporný. S finančním příspěvkem se ale jejich cena srovnává.

„Před dvěma roky jsme dělali u jedné stavby přímé srovnání nákladů na stavbu energicky pasivního a běžného domu. Stavba toho pasivního vycházela o pouhých 10 % dráž při dosažení vyšší kvality vnitřního prostředí a samozřejmě nižší energetické náročnosti jeho provozu,“ uvádí projektant Jan Koloděj ze společnosti Chytrý dům, který je také autorem prvního českého certifikovaného pasivního domu.

Není proto divu, že o podporu výstavby nových energeticky úsporných domů z programu Nová zelená úsporám je velký zájem. „Naše firma úspěšně zaregistrovala asi čtyři desítky žádostí. Zhruba polovina z nich pak byly projekty pasivních domů,“ vypočítává Jan Antonín ze společnosti EnergySim bilanci prvních několika dnů programu.

Na stavbu nového pasivního domu je v současnosti možné získat až 550 000 Kč, pro energeticky úsporné renovace to může být až 55 % nákladů. Navíc dalších 35 tisíc Kč může dostat investor jako příspěvek na blower door test, technický dozor a energetické posouzení včetně projektu.

Velký zájem ale zároveň znamená větší riziko rychlého vyčerpání prostředků, které jsou výrazně omezené oproti prvnímu programu Zelená úsporám. Lidé, na které se nyní nedostane, anebo nedokážou podat svou žádost včas, tak mohou své projekty novostaveb a rekonstrukcí odložit nebo úplně zrušit. To není dobrá zpráva ani pro jejich peněženky, ani pro české stavebnictví, které se snaží dostat ze současné krize.

Vysoký počet žádostí by nicméně měl být (nejen) pro současnou vládu signálem, že o energetické úspory je mezi lidmi velký zájem. Vláda a především ministr životního prostředí Podivínský by se tak měli zachovat v souladu se svými předchozími prohlášeními a navýšit prostředky, které jsou v programu dostupné. 

Jak ukazují zkušenosti z Německa, peníze vynaložené tímto směrem se neprojeví jen na energetických úsporách domácností, ale prostřednictvím zvýšení počtu nových pracovních míst i na podpoře českého průmyslu.

Zdroj: Centrum pasivního domu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina