Celkem 765 466 ukončených dočasných pracovních neschopností (DPN) evidovala k 30. 6. 2013 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Oproti stejnému období loňského roku se počet DPN zvýšil o téměř 16 %. Největšího počtu případů dosáhla Praha, Středočeský a Moravskoslezský kraj.
Za první pololetí 2013 se meziročně zvýšil i počet prostonaných dnů, bylo jich 31 748 130, tj. o 5 % více než za stejné období roku 2012.
Průměrná doba trvání jednoho případu DPN se zkrátila zhruba o 4 dny. Ke konci června 2013 činila 41,48 dne. Na zkrácení průměrné délky trvání se podílel vysoký počet nemocí dýchací soustavy, které se obvykle vyznačují kratší dobou léčby.
Nemoci dýchací soustavy jsou nejčastější příčinou vzniku dočasné pracovní neschopnosti, ale zároveň mají nejkratší průběh. ČSSZ evidovala k 30. 6. 2013 kvůli těmto onemocněním 349 530 ukončených případů DPN, což je o téměř 53 % více než ke stejnému datu loňského roku. Průměrně trvala jedna DPN zapříčiněná touto diagnózou 16 dní.
Za první pololetí přišlo o nemocenské nebo jeho část přes 1 000 lidí
Od začátku roku do konce června 2013 provedli pracovníci OSSZ 74 364 kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopného pojištěnce. Jejich výsledkem bylo odnětí nebo snížení nemocenského 1125 osobám. Zkontrolován byl přibližně každý desátý občan, kterému lékař vystavil neschopenku.
Kontroly dodržování léčebného režimu provádějí pověření zaměstnanci OSSZ na základě vlastního výběru, z podnětu ošetřujícího lékaře nebo zaměstnavatele. V případě, že práceneschopné občany při kontrole nezastihnou na adrese uvedené na tzv. neschopence, vyzvou je prostřednictvím písemného oznámení, aby kontaktovali OSSZ. Pokud se potvrdí, že k porušení režimu skutečně došlo, zahájí OSSZ řízení, jehož výsledkem může být rozhodnutí o krácení nebo odnětí nemocenského, tzv. postih. Záznam o kontrole při porušení režimu se zasílá dočasně práceneschopnému pojištěnci, ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli.
Lidé, kteří čerpají nemocenské, mají povinnost umožnit kontrolu dodržování stanoveného léčebného režimu. S tím souvisí, že jsou také povinni sdělit ošetřujícímu lékaři platnou adresu místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti, označit byt a zvonek jmenovkou a dodržovat vycházky určené ošetřujícím lékařem. Vycházky může ošetřující lékař stanovit nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin. Ve výjimečných případech a po předchozím písemném souhlasu OSSZ může ošetřující lékař povolit, aby si vážně nemocný volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu.
Ilustrační foto