archív aktualít rok 2013

Cenový vývoj na trhu s dřívím v Rakousku a Německu

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevo v lese2Rakouské hospodářství zaznamenává po roční fázi stagnace postupné oživení vývoje. V celé zemi vládne vysoká poptávka po všech jehličnatých sortimentech. V květnu a červnu došlo zvláště v některých spolkových zemích k výraznému zvýšení objemu těžby, což krátkodobě způsobilo hromadění dříví na lesních skládkách a problémy při přejímkách dříví.

V současné době se situace opět stabilizovala. Aktuálně probíhá zpracování dříví po sněhové kalamitě a větrných polomech ve vysokých polohách.

Ceny za hlavní sotiment smrku se zvýšily, dříví se obchoduje za průměrnou cenu 102–103 €/m3, lepší kvalita regionálně až za 105 €/m3. Ze strany producentů papíru, celulózy a desek vládne vysoká poptávka po vláknině a vedlejších pilařských produktech, které jsou také větší mírou používány na energetické účely. Ceny vlákniny a dřevoviny se drží na konstantní úrovni. Trh s palivovým dřívím je zatím klidný, očekává se vysoká poptávka před nástupem topné sezóny po kvalitním štípaném dříví.

Prognózy hospodářských expertů hovoří o dalším zvýšení cen kulatiny v Rakousku ve III. Q. 2013. Během letních měsíců se počítá s nárůstem cen smrkového dříví kvality B 2b v průměru o 1–2 €/m³ na 102,3 €/m³. Překročení hranice 100 €/m³ je ale považováno za krajní stav, k dalšímu zvýšení ceny by mohlo dojít jen v případě silného nedostatku suroviny nebo razantního oživení na trzích s řezivem.

V Bavorsku se bude dříví obchodovat za ceny, které regionálně překročí hranici 100 €/m³, což je rovněž nárůst v průměru o 1 €/m³. Se stejným zvýšením se počítá v srpnu, tím dosáhnou ceny srovnatelné úrovně s Rakouskem.

V obou zemích ovlivňují rozhodujícím způsobem vývoj cen státní/spolkové lesy. Bavorské státní lesy podle aktuálních informací zvýší cenu až o 3 €/m³, jak napovídají první jednání o cenách nejen na III. kvartál, ale i v případě některých déledobějších smluv.

V Bádensku-Württembersku se podle prognóz budou ceny rovněž zvyšovat, zemský podnik ForstBW oznámil pro III. Q zvýšení o 3 €/m³ na 100 €/m³, předpovědi na září počítají s konstantní cenou, naopak ve IV. Q ceny podle informací ForstBW opět o zhruba 3 €/m³ klesnou.

Podstatně příznivější vývoj než se původně očekávalo zaznamenávají ceny lepeného dřeva, které v období od března do června vzrostly v Německu až o 25 €/m³, dokonce i v Itálii došlo ve stejném období k nárůstu cen o 15–20 €/m³. V červenci se počítá se zvýšením cen dřevěných lamel o 2 €/m³ na 397 €/m³ (sever Itálie, odběr většího množství). V Německu by se měly ceny nadále držet na konstantní úrovni. Ceny a trh s lepeným dřevem ovlivňuje řada faktorů, odběratelé jsou velmi dobře obeznámeni s tím, že vysoké náklady na výrobu nutí producenty lamel hnát ceny na nejvyšší možnou úroveň. Je málo pravděpodobné, že cena lamel v Německu ve III. Q klesne, cenové rozpětí se bude pohybovat mezi 347–433 €/m³, realita se bude odehrávat spíše na vyšší hranici. V Itálii se budou dřevěné lamely obchodovat minimálně za 400 €/m³. Vývoj trhu však ukáže, zda se producentům podaří vyšší ceny udržet.

Zdroje: www.timber-online.net, www.derwaldbauer.at, www.agrarnet.info

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina