archív aktualít rok 2013

Dny řemesel a setkání kovářů ve spolupráci s LČR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Dny remeselValašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm, ve spolupráci se státním podnikem Lesy České republiky, pořádá ve dnech 10. – 11. 8. 2013 v pořadí 23. ročník Dnů řemesel a setkání kovářů. Akce se uskuteční v nejstarší části muzea Dřevěném městečku a bude probíhat v době od 9. do 19. hodin.

Na letošní Dnech řemesel budou podle technického náměstka a zástupce ředitele muzea Ing. Milana Gesiericha k vidění staré profese využívané při zpracování a opracování dřeva a dalších stavebních a výrobních materiálů. A to např. výroba štípaných plotů, dřevěných žebříků, loukoťového kola, násad k různému nářadí, dřevěných sudů, oken a dveří. Návštěvníci budou moci zhlédnout také tradiční ruční výrobu štípaného šindele včetně jeho použití při pokrývání střechy. Jako obvykle nebude chybět ani ruční výroba cihel a kachlí, různé způsoby opracování kamene, drátování, košíkářství, oplétání demižónů, práce na tkalcovském stavu, pletení slaměných ošatek a mnoho dalších řemesel, které si budou návštěvníci moci i sami vyzkoušet. Program obohatí také pracovníci z Ruční papírny ve Velkých Losinách, jediné manufakturní dílny svého druhu ve střední Evropě.

„Z muzejních depozitářů budou vystaveny a uvedeny do chodu historické benzínové motory, které budou pohánět štípačku, cirkulárku a další staré dřevoobráběcí stroje. V provozu bude i stodvacetiletý parní stroj,“ slibuje Ing. Gesierich a dodává, že na tradiční setkání kovářů se sjedou provozovatelé této profese z celé České republiky, kteří budou po celé dva dny předvádět různé techniky zpracování železa na několika výhních a kovadlinách. „Oživením programu z jejich strany pak bude kutí koní ve fojtském dvoře,“ upřesňuje s tím, že k poslechu bude mezi řemeslníky během celé soboty vyhrávat dudácká muzika Hudci z pasek a v neděli dechová hudba Galička. Vrcholem doprovodného kulturního programu pak bude nedělní vystoupení hudebního folklórního souboru Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou.

Bližší informace a kompletní program 23. ročníku Dnů řemesel a setkání kovářů lze najít na www.vmp.cz/cs/programy-a-vystavy/valassky-rok-2013/dny-remesel-a-setkani-kovaru.html

 

Ilustrační foto z předloňského ročníku Dnů řemesel a setkání kovářů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina