archív aktualít rok 2013

Třímetrový dárek řezbáře k výročí rodného města

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

NedomlelSeveromoravské město Bruntál si koncem června letošního roku připomnělo osmisté výročí svého založení. Mezi řadou „dárků“ dostalo také třímetrovou dřevěnou sochu od místního řezbáře Františka Nedomlela, kterého před šesti lety proslavilo jeho zatím největší dílo – Křížová cesta na nedaleký Uhlířský vrch.

Zmíněná socha, zhotovená z lípového dřeva, se stala základem nově vznikajícího parku u historické bašty nad městským sídlištěm Květná. Její základ tvoří bezmála třímetrový sloup ozdobený šesticí vzájemně propojených městských erbů, tvořících listy stromu. Symbolizuje přátelství šesti partnerských měst: Bruntálu, slovenského Štúrova, polského Opole, litevského Plunge, italského Castellarana a německého Büdinginu.

„Jsem rád, že se mi sochu podařilo i přes nemoc dokončit tak, že mohla být 21.6.2013 v první den výročí oslav slavnostně odhalena za přítomnosti zástupců všech šesti měst, kteří kolem ní vysadily 6 skutečných stromů, které postupně doplní další zeleň,“ říká řezbář s tím, že stříšku nad sochu zhotovil šindelář Vladimír Hlobil z Malé Morávky. „Na vrchol stříšky pak přišel ještě měděný kryt z dílny bruntálského klempíře Josefa Čecha. Socha jako celek je usazena na šestibokém kamenném podstavci, který je ukotven hluboko do země, aby ji někdo jen tak nepoškodil,“ doplnil řezbář, který před lety vstoupil do povědomí veřejnosti již zmíněnou Křížovou cestou, s patnácti zastaveními, jejíž obnovu iniciovalo právě město, jemuž se za to touto sochou odměnil.

 

Foto sochy před slavnostním aktem přestřižení pásky při otevření parku

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina