archív aktualít rok 2013

Koláři a kočárníci se již pošesté setkají na Josefkolu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Josefkol 2Nadcházející víkend 20. a 21. července 2013 proběhne v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku 6. ročník mezinárodního srazu mistrů kolářských a kočárnických řemesel JOSEFKOL 2013. Akci konanou ve spolupráci s Olomouckým krajem pořádá jako obvykle občanské sdružení Historické kočáry „MYLORD“ pod vedením místního nadšence Václava Obra.

Dvoudenní akce, která od samého počátku láká do místa dění značný počet návštěvníků z domova i zahraničí, proběhne jako obvykle v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. V rámci programu, který zde bude probíhat v sobotu od 9 do 18 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin, bude k vidění všech 19 dnes již téměř zapomenutých řemesel, která nějakým způsobem souvisí se stavbou historických kočárů. Mezi zhruba čtyřicítkou řemeslníků se návštěvníkům mimo kolářů představí také kováři, čalouníci, sedláři, lampáři a jiní ze všech koutů republiky i zahraničí.

Josefkol 1„Cílem Josefkolu (nazvaného podle sv. Josefa, patrona tesařů, truhlářů a kolářů) je každoroční oslava umění stavitelství kočárů, řemesel a zároveň krásy kočárových koní, které člověk po tisíciletí choval a chová nejen pro potřebu, ale i pro potěšení projížďky v přírodě, která je chrámem našeho žití,“ říká iniciátor akce Václav Obr a dodává, že nejobdivovanější profesí ze strany návštěvníků je již tradičně kolařina, kterou letos budou prezentovat kolářští mistři Vladimir Kalousek z Písečného a Emil a Aleš Uherkovi (otec a syn) z Bystrého u Poličky. Součástí programu bude také přehlídka umění mistrů opratí, doprovázená komentovanými ukázkami netradičních zápřahů a možnost projížďky nejrůznějšími typy historických kočárů.

Josefkol 4„Vrcholem celého dění Josefkolu pak bude historická scéna řemesel, která se ponoří do dávné doby 18. století a představí stavbu jednotlivých dílů kočárů, na jejichž výrobu je zapotřebí pouze přírodních materiálů,“ slibuje Václav Obr s tím, že po celou dobu trvání akce bude otevřeno i místní Muzeum kočárů, které zbudoval z vlastních prostředků a za pomoci několika grantů v letech 2006 – 2009. V současné době je v hlavním sále muzea soustředěno přes padesát kočárů a saní z let 1750 – 1920, které V. Obr nashromáždil a z části také sám zrestauroval za bezmála 20 let, kdy se této zálibě naplno věnuje společně se svojí hlavní profesí instalatéra. Součástí prohlídky je také jeho restaurátorská dílna, kde je mimo jiné umístěna i největší sbírka kočárových luceren ve střední Evropě.

Bližší informace o sbírkách muzea a kompletní program 6. ročníku Josefkolu lze najít na www.historickekocary.cz.

Ilustrační foto z loňského ročníku akce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina