archív aktualít rok 2013

Z VŠUP na UMPRUM

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Logo UMPRUMVysoká škola uměleckoprůmyslová byla založena v Praze roku 1885 jako středisko pro výchovu sil určených pro umělecký průmysl. V prvních letech svého fungování nesla název C.k. umělecko-průmyslová škola. Dlouhá tradice, množství úspěšných absolventů a všeobecný respekt veřejnosti k jejím pedagogům jsou jasnou známkou vysoké kvality, kterou si škola 128 let udržuje.

Již první rektor František Schmoranz si pečlivě vybíral svůj pedagogický sbor z předních uměleckých osobností té doby a také dnes jsou její pedagogové vrcholnými představiteli volného a užitého umění v zemi. Škola prošla během 20. století spletitou cestou a jedním z vnějších aspektů byly i změny názvů. Po roce 1945 se ustanovil do dnešních dnů používaný název generující zkratku VŠUP. Návrat ke zkratce UMPRUM tak je návratem k předválečnému statutu školy.

UMPRUM mRektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové profesor Jindřich Smetana na nové podobě názvu oceňuje také to, že zní „jako říkanka, má hezkou zvukomalbu i pro cizince, graficky i rozměrově je to i vděčné písmenkové abstraktum“.

Nové logo pro školu vytvořil Štěpán Malovec. Spolu se změnou vizuálního stylu bude spuštěný také nový web, který pro školu vytvořil Petr Knobloch se svým studiem SORT OF. Písmo „UMPRUM“ vytvořil pro školu Tomáš Brousil.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina