archív aktualít rok 2013

Zefektivnění energie z obnovitelných zdrojů v Holzindustrie Chanovice

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Holzindustrie1Nadnárodní koncern HAAS GROUP během 19 let působení na českém trhu investoval do svého dřevozpracujícího komplexu v Chanovicích na Klatovsku již téměř 2,3 miliardy korun. Za tu dobu se jeho výrobní areál v Pošumaví, který dnes využívají dvě ekonomicky nezávislé sesterské firmy (HOLZINDUSTRIE Chanovice s.r.o. a HAAS FERTIGBAU Chanovice s.r.o.), rozšířil z někdejších osmi hektarů na současných 43, přičemž dalších 12 hektarů má koncern v záloze pro další rozvoj, který nezastavila ani současná a pro dřevozpracující firmy nelehká doba.

Zatím poslední velká investice, kterou v průběhu loňského a letošního roku zrealizovala společnost HOLZINDUSTRIE Chanovice, zaměřená na pilařskou výrobu a částečné následné zpracování řeziva, spočívala v rozsáhlé rekonstrukci energetického hospodářství výrobního areálu. Tato investice ve výši 200 mil. Kč, z nichž 30 % bylo hrazeno z evropských fondů, zahrnovala kromě přestavby vlastní kotelny také pořízení nové kogenerační jednotky na výrobu tepelné a elektrické energie. Základem této kogenerační jednotky je membránový vodopotrubní kotel (s přirozenou regulací) s parním výkonem 18 tun za hodinu, teplotou páry 485 ºC a topným výkonem paliva 17 tis. kW. Další část tvoří vícestupňová parní turbína (kondenzační s integrovaným regulovaným odběrem páry do 2 t/h nebo 14,5 t/h), která pohání generátor pro výrobu elektřiny s maximálním výkonem na svorkách 3800 kW. Palivem pro kotelnu bude smrková kůra a lesní štěpka s obsahem vody 30–60 % její hmotnosti. Vyprodukované teplo i elektřina budou spotřebovány ve výrobních provozech, případné přebytky elektrické energie bude firma dodávat do veřejné rozvodné sítě.

Holzindustrie2 mZařízení je v provozu od 3. května letošního roku, kdy byl nový parní kotel zažehnut majitelem společnosti panem Xaverem Haasem. S tím spojený slavnostní akt proběhl za přítomnosti představitelů vedení obou výrobních společností a pozvaných hostů – Ing. Zuzany Matějíčkové (zástupkyně odboru implementace strukturálních fondů Ministerstva průmyslu a obchodu), Ing. Františka Bečvaříka a Petra Lukeše (zástupci agentury Czechinvest), starosty obce Chanovice Petra Kláska a dalších.

Foto: Holzindustrie Chanovice s.r.o.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina