archív aktualít rok 2013

Řemeslnická sobota 2013 v Letohradě bude ve znamení páry

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Letohrad1 mNadcházející sobotu 6. července 2013 se ve východočeském Letohradě uskuteční pátý ročník „Řemeslnické soboty“, kterou již tradičně pořádá místní Společenské centrum Nový dvůr ve spolupráci s Muzeem starých strojů a technologií. Akce proběhne jako obvykle v areálu zdejšího Muzea řemesel a na přilehlé Louce pod sýpkou od 10 do 18 hodin, tentokrát ve znamení páry.

Řemeslnická sobota v Letohradě patří od roku 2009 k oblíbeným akcím živých řemesel v podhůří Orlických hor s ukázkami větších mechanismů v pohybu, prodejem řemeslných výrobků, manufakturou pro děti a dalším doprovodným programem. Ze zmíněných mechanismů se letos návštěvníkům představí funkční parní nákladní automobil Škoda Sentinel z roku 1924, který o předposlední červnové sobotě (22.6.) brázdil také ulicemi nedalekého Žamberku, parní válec Zettelmeyer z roku 1936, parní lokomobila, dvě parní hasičské stříkačky, skleněné parní stroje a další. Z řemesel bude k vidění výroba šindele, předení, tkaní, řezání na katrech a cylindrické pile, soustružení, broušení skla, výroba kartáčů, mlácení obilí na historické mlátičce, pletení košíků a další. Nebudou chybět ani řezbáři, kováři, kovotlačitelé apod. Pro děti bude připravena speciální dílna s výrobou keramiky, čertovská kovárna, jízda na koních, historický kolotoč, zábavná školní třída a další atrakce.

Akci podle pořadatelů bude provázet bohatý kulturní program, při němž mimo jiné proběhne i hasičské cvičení s parní stříkačkou. Letohrad2V neposlední řadě budou návštěvníkům po celý den přístupné i všechny prostory Muzea řemesel, které je s plochou 1650 m2 největším svého druhu v ČR. Zahrnuje přes 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840 – 1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitelů, kolářů, bednářů, šindelářů a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější expozice patří unikátní pohyblivý skanzen řemesel s 25 vyřezávanými řemeslníky, kteří předvádějí svá řemesla, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními dobovými katry, historická vozovna a další unikátní technické památky.

Kompletní program 5. ročníku Řemeslnické soboty lze najít na www.muzeumremesel.cz.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina