archív aktualít rok 2013

Nová rozhledna vyrůstá na Velkém Javorníku v Beskydech

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rozhledna-VJ mNová, dřevěná, vícepatrová rozhledna s ocelovými kotevními prvky vyrůstá zásluhou státního podniku Lesy ČR na vrcholu Velký Javorník nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm v Moravskoslezském kraji.

„Věříme, že novou rozhlednou uděláme radost všem návštěvníkům Moravskoslezských Beskyd. Výrazně se zlepší a zatraktivní výhled do okolní nádherné krajiny. Po dokončení bude rozhledna vysoká skoro 26 metrů. Nyní na výstavbě velmi intenzívně pracujeme, aktuálně rozestavěná rozhledna měří již 15 metrů. Předpokládáme, že ke slavnostnímu otevření dojde už letos v srpnu. O přesném datu budeme veřejnost předem včas informovat,“ poznamenává řízením Lesů ČR pověřený ekonomický ředitel podniku Michal Gaube.

Rozhledna-VJ projekt mZákladová konstrukce stavby je ze železobetonových patek, podlaha z kamenné dlažby. Podlahy na patrech budou ze dřeva. Svislá nosná konstrukce se skládá z dřevěných hranolů, v horních patrech konstrukci tvoří sloupy z dřevěných hranolů.

„Výstavbu plně financujeme z vlastních finančních prostředků podniku, akce probíhá v rámci našeho Programu 2020, jímž celostátně podporujeme veřejně prospěšné funkce lesů mimo jiné i takovými investicemi jako je rozhledna na vrcholu Velký Javorník. Počítáme, že se náklady na výstavbu budou pohybovat kolem částky 3,3 milionů korun,“ upřesňuje Michal Gaube.

Velký Javorník leží ve výšce 918 metrů nad mořem a je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Je z něj velmi dobrý rozhled na vrcholy Beskyd – Lysá hora, Smrk, Kněhyně, Radhošť, Nořičí, do údolí frenštátské brázdy, Palkovické hůrky, Ondřejník, Červený kámen, Kotouč – na Podbeskydsku pahorktinu, na Jeseníky, Oderské vrchy, Moravskou bránu, Ostravsko. Velký Javorník se nachází cca 4 kilometry od Frenštátu pod Radhoštěm na hranicích Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Zdroj: Lesy ČR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina