archív aktualít rok 2013

Grandiózny plán Grandwoodu Holding asi len grandióznou špekuláciou

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

GrandwoodMemorandum o spolupráci s prísľubom štátnej podpory podpísal predseda vlády Robert Fico a minister hospodárstva Tomáš Malatinský v apríli 2013 s potenciálnym investorom Grandwood Holding. Investor, ktorý plánoval postaviť závod na spracovanie dreva, mal prisľúbenú štátnu podporu vo výške 21,3 mil. € za vytvorenie 390 nových pracovných miest v regióne s vysokou nezamestnanosťou vo Vranove nad Topľou.

Grandwood Holding mal v novopostavenom závode v priemyselnom parku Ferovo zužitkovať menej hodnotné listnaté drevo a vyrábať plastifikované drevené dosky najmä pre lodiarsky priemysel. Export mal smerovať do Turecka, Švajčiarska, Poľska.

Štátna pomoc pre Grandwood Holding bola rozčlenená na:
•    1 mil. € na vybudovanie hál, obstaranie strojov a zariadení,
•    3,9 mil. € na vytvorenie pracovných miest,
•    16,4 mil. € vo forme daňových úľav postupne do roku 2023.

Podpísané memorandum však vyvolávalo pochybnosti o podozrivých praktikách neznámeho zahraničného investora. V mene spoločnosti vystupoval (a aj podpísal memorandum) konateľ Ridvan Serbes – Mníchovčan tureckého pôvodu. Podozrivé bolo, že holding podniká v oblasti textilu a že slovenské sídlo má v paneláku na Miškoveckej ul. v Košiciach. Nezamestnaní v regióne sa však veľmi tešili na možnosť zamestnať sa a zostali sklamaní, keď sa investor v týchto dňoch otočil k nim chrbtom.

Dôvody konateľ Ridvan Serbes oznamuje v liste Ministerstvu hospodárstva SR: „Vzdali sme sa všetkej podpory, zapojenia a prepojenia s projektom a sponzorom projektu Grandwood Holding a všetkých súčasných a budúcich činností v rámci SR.“ Hovorca Ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič: „Ministerstvo ľutuje, že zišlo z investície. Našou prioritou je zintenzívniť rokovania s možnými investormi a priniesť do regiónov pracovné miesta.“
Primátor Vranova Ján Ragan: „Zatiaľ nám Grandwood ani ministerstvo nič oficiálne neoznámilo. Ak je to tak – je to veľká škoda. Radi privítame v meste a okolí každú investíciu a každého zamestnávateľa!“

Grandwood Holding preukázal základné imanie 5 tisíc €. Predpokladali jeho zvýšenie na 50 mil. € s tým, že budú pribúdať výrobné objekty, stroje a zariadenia. Sídlo firmy sa malo po vybudovaní administratívnej budovy presunúť do Vranova a potom transformovať na a.s.    

Medzitým opozičná SaS vyzvala premiéra, aby investičné stimuly neschválil! Uviedla, že holding patrí do tureckej podnikateľskej skupiny Yesim Textil. Neskôr to dementovala a uviedla, že patrí do holdingu Taskinlar Gemisanayi, ktorého vlastníkom je otec konateľovej manželky. Podnikateľská skupina v súčasnosti ani nevyrába.

 

Foto: Konateľ firmy Grandwood Holding Stanislav Lakatoš a spoločník Erol Serbes ukazujú v priemyselnom parku Ferovo pozemok, kde mal stáť nový závod na spracovanie dreva. Autor: cas.sk

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina