archív aktualít rok 2013

Interzum 2013: Opětovný úspěch ve všech ukazatelích

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Interzum final 1Ve čtvrtek 16. května dospěl veletrh dodavatelů pro nábytkářský průmysl a vybavování interiérů Interzum 2013 ke svému závěru s velmi dobrými výsledky. Ve srovnání s předchozím ročníkem (2011) zaznamenal vyšší účast vystavovatelů a mírně vzrostl i počet odborných návštěvníků.

Podle závěrečné zprávy, kterou pořadatelé zveřejnili v pátek 17. května, se na veletrhu prezentovalo 1512 dodavatelů ze 62 zemí. Z Německa přijelo 391 vystavovatelů, ze zahraničí 1121. Podle národů měla největší zastoupení Itálie (266) následovaná Tureckem (101). Před dvěma lety, na Interzum 2011, to bylo 1434 dodavatelů z 61 zemí (1056 ze zahraničí), přičemž první Německo zastupovalo 378 firem, druhou Itálii 276 a třetí Turecko 88 vystavovatelů. Z České republiky se letošního Interzum zúčastnilo pět firem (Černý Components, Dyas EU, Hranipex, Jan Ficek Dřevovýroba a MY DVA Group), Slovensko reprezentovali dva vystavovatelé (Europlac a Parmel). Celková obsazená plocha vzrostla letos o 6 %, předloni o 8 %.

Interzum final 2Během čtyř dnů konání (13.–16. května) veletrh navštívilo okolo 53 000 odborníků (včetně odhadu z posledního dne) ze 148 zemí (2011: 52 400 návštěvníků ze 147 zemí). Podíl zahraničních návštěvníků na celkovém počtu byl okolo 70 %. Největší nápor zaznamenávali vystavovatelé na svých stáncích v prvních dvou dnech veletrhu. Jednalo se především o zahraniční odborníky, z nichž mnozí se do Kolína nad Rýnem, dějiště veletrhu Interzum 2013, přesunuli z Hannoveru, kde se týden předtím zúčastnili technologického veletrhu pro dřevařský a nábytkářský průmysl Ligna 2013. Jasný nárůst návštěvníků hlásí pořadatelé z Asie, severní Ameriky a východní Evropy. Konkrétně z Číny, USA, Velké Británie, Ruska, Polska a Turecka.

Veletrh Interzum tak již podruhé za sebou (od roku 2009) vykazuje ve všech hlavních ukazatelích růst. Spokojenost se svojí účastí vyjádřili také všichni hlavní vystavovatelé. „Letošní Interzum byl jeden z nejlepších, které jsme kdy zažili. V rámci zajímavých rozhovorů s našimi obchodními partnery jsme získali také důležitou zpětnou vazbu na naše inovace a koncepce,“ uvedl např. Hubert Schwarz, výkonný ředitel společnosti Blum. Pochvalně se vyjádřil také Dr. Andreas Hettich, generální ředitel společnosti Hettich: „Letošní Interzum pro nás byl úspěšný od prvního dne a obchod byl velmi uspokojivý po celou dobu konání veletrhu. Oceňuji především velmi dobrou zahraniční návštěvnost a vysokou kvalitu návštěvníků. Zachytili jsme ale také velmi dobrý ohlas od německých zákazníků.“ Podobné odezvy Interzum final 3zaznamenali pořadatelé nejen v segmentu komponentů, ale i materiálů. „Interzum 2013 více než splnil naše očekávání. Zejména v první dva dny jsme zaznamenali exponenciální nárůst počtu návštěvníků ve srovnání s Interzum 2011. Zpětná vazba na naše inovace v oblasti polymerních ploch, laserových hran a systémových programů byla příjemně pozitivní. Očekáváme, že v následujících týdnech se otočí do poptávky a prodeje,“ svěřil se se svými dojmy Andreas Albig, vedoucí oddělení nábytku, Rehau.

Trendy a inovace

Letošní Interzum byl nejen úspěšný, ale svým způsobem i výjimečný. Nepřinesl žádné jednoznačné trendy, které by ukázaly, jakým směrem se bude vyvíjet nábytkářská výroba, resp. vzhled nábytku a interiérů, v nejbližších letech. Dodavatelé jako by chtěli ponechat na zákazníkovi, ať si sám vybere a určí, co se mu líbí a v čem chce bydlet. Jednoduše řečeno, na veletrhu bylo k vidění vše, co bylo možné vidět již v uplynulých letech. Nejmarkantnější to bylo v oblasti plošných materiálů, kde vládla obrovská pestrost barev, dřevěných a grafických dezénů i povrchů (od vysokého lesku až po hrubé hluboce strukturované povrchy).

Interzum final 4Drtivá většina prezentovaných novinek a inovací, zejména v oblasti komponentů, byla zaměřena na vzhledovou stránku (spíše na jednodušší přímočarý design). Velký důraz byl kladen také na ekologii a udržitelnost výroby a surovin.

U funkčních mechanismů byla zvýšená pozornost věnována ergonomii, bezpečnosti a komfortu. Např. polohování sedacího a lehacího nábytku lze provádět pomocí „chytrých“ telefonů či tabletů. „Dotykové“ ovládání neztrácí svoji pozici ani v oblasti úložného nábytku, kde opět došlo k technickému posunu. Např. u tzv. bezúchytkových zásuvek zavíraných pomocí výsuvů s tlumeným automatickým dojezdem, jejichž otevírání zajišťují zpravidla elektrické mechanismy, byla nově představena jednodušší varianta s mechanickým bezelektrickým otevíráním.

Nepřehlédnutelné bylo také postupující „rozevírání nůžek“ mezi levnými produkty pro masovou výrobu a naopak dražšími materiály a sofistikovanými komponenty pro individuální výrobu pro náročné zákazníky. To se týká jak čalouněného, tak dřevěného nábytku.

Interzum final 5Příští Interzum se uskuteční v termínu 5. – 8. května 2015.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina