archív aktualít rok 2013

Pevnost Josefov na Náchodsku opět ožije dřevem

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Letokruhy 2012V Jaroměři – Josefově proběhne ve dnech 22.–26. května 3. ročník mezinárodního řezbářského sympozia LETOKRUHY JOSEFOVA 2013. Ústřední myšlenkou této akce, pořádané pod patronací města Jaroměř občanským sdružením Společnost Retranchement No. XVIII, je setkání výtvarníků za účelem vytvoření autorských děl a také odborná diskuse a předání zkušeností mezi nimi.

Řezbářské sympozium se uskuteční stejně jako v minulých ročnících v hradebním objektu Bastion IV, jehož provozovatelem je právě pořádající občanské sdružení Společnost Retranchement No. XVIII. Jde o opevněný dvůr tvořící součást bývalé vojenské pevnosti Josefov, postavené v letech 1780–1790 v těsném sousedství východočeské Jaroměře. Zúčastní se ho asi desítka řezbářů v čele s místním výtvarníkem Janem Paďourem, kteří v průběhu zmíněných pěti dnů budou vytvářet dřevěné sochy na téma „lavička“. Ty po dokončení ozdobí některá místa ve městě. Část sympozia připadající na pátek, sobotu a neděli bude přístupná veřejnosti.

Letokruhy2012Na pátek 24.5. organizátoři připravují program pro školy, v sobotu 25.5. proběhne řemeslný jarmark s doprovodným kulturním programem. V tyto dny si návštěvníci budou moci prohlédnou také model pevnosti Josefov v měřítku 1:300 zabírající plochu 5×6 metrů, který je dílem Vladimíra Jirouše z pořádajícího občanského sdružení, nebo navštívit zdejší galerii akademického sochaře Petra Nováka z Jaroměře.

„Pořádáním našeho řezbářského sympozia se snažíme oživit kulturní život v Josefově, poukázat na krásné řemeslo a vdechnout život objektům, které měly v minulosti pouze armádní využití. Kromě toho poukazujeme také na důležitost využití takových objektů a na nutnost jejich oprav,“ sděluje nám za pořadatelský tým řezbář Jan Paďour.

Bližší informace o sympoziu a místu konání je možné získat na stránkách www.bastion4.cz.

 

Ilustrační foto z loňského ročníku sympozia (autor: Jan Paďour)

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina