Eurozóna se nachází stále v období znatelné recese, hospodářští experti přesto očekávají mírné oživení ekonomické situace pro období 2. a 3. kvartálu zejména v zemích jižní a východní Evropy. Dlouhá a chladná zima způsobila zpoždění začátku plné stavební sezóny. Zatímco v minulém roce již v této době byly uzavírány řady smluv na stavby ze dřeva, letos jich ještě začátkem dubna bylo podepsáno podstatně méně než vloni.
Stejně tak vypadá situace na skladech, které jsou neobvykle plné, prodáno bylo zatím méně dřevěných produktů, než by odpovídalo zprávám o oživení hospodářského vývoje v Evropě. Naděje se upínaly na měsíc duben, kdy by mělo dojít k zahájení plné stavební činnosti a uzavírání nových smluv.
Ceny lepeného dříví v Německu klesly podle informací Holzkurieru v průběhu března na průměrnou cenu 381 eur/m3 (rozpětí se pohybuje od 376–386 eur/m3 – velký odběr). Dubnové ceny zůstaly bez velkých změn (dolní hranice 367 – horní 393 eur/m3). Do června se počítá s lehkým nárůstem přibližně o 5 eur/m3. Tyto cenové odhady jsou pro většinu producentů zklamáním, očekávali podstatně vyšší nárůst cen, v Německu například v krajních případech až o 40 eur/m3.
Na italských trzích se však počítá s mírným nárůstem cen případně až v červnu, při navýšení o 6 eur/m3 by se cenová hladina mohla pohybovat mezi 365–411 eur/m3. Požadavkům producentů by odpovídala samozřejmě horní hranice.
Od února do června by se podle předpokladů Holzkurieru měla zvýšit cena konstrukčního masívu o 25 eur/m3. Důvodem toho je narůstající cena suroviny a surového hoblovaného dříví. Předpoklady počítají s cenou konstrukčního masívu v dubnu 295,1 eur/m3, květnu 301,8 eur/m3 a červnu 308,9 eur/m3 (ceny při velkém odběru, fco, průměr všech dimenzí).
Výrobci konstrukčního dříví počítali s navýšením ceny již dříve a ve větším rozsahu, jak vyplynulo z ankety uživatelů serveru timber-online. Odhadovaný cenový nárůst odpovídá tomu, co považovali producenti za reálné, i tak se stav vzdaluje od situace, kdy by mohli hovořit o rentabilní úrovni výroby.
Všechno však doslova stojí a padá s cenou kulatiny. V březnu se smrková a jedlová pilařská kulatina obchodovala v Rakousku za 98–101 eur/m3, v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku za 97 eur/m3. Podle předpokladů by ceny měly do června lehce klesnout, přibližně o 3 eura/m3.
Zdroje: www.timber-online.net, www.derwaldbauer.at