archív aktualít rok 2013

Rakouským pilařům pomáhá dovoz dříví z České republiky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Kulatina transport1Dlouhá zima způsobila v Rakousku problémy v zásobování surovinou. Situace je velmi nerovnoměrná, v oblastech severně od Alp je zásobování pilařských závodů zatím uspokojivé, s velkými problémy se však potýkají podniky v jižním a západním Rakousku.

Ceny kulatiny na rakouském trhu se v dubnu držely na poměrně konstantní úrovni, smrkové dříví (kvality B 2b) se obchodovalo za 96–101 eur/m3. Ve srovnání s dubnem roku 2012 se jedná jen o mírné zvýšení v průměru o 1 %. Rakouským pilařům se tedy i přes velkou snahu nepodařilo snížit ve druhém kvartálu ceny dříví.

Majitelé malých lesů vytěžili od začátku roku podstatně méně dříví než v meziročním srovnání stejného období. Objem těžby privátních velkých lesních závodů naproti tomu odpovídal dlouhodobému plánu. I přesto, že se zvýšil objem dovozu dříví z České republiky, je nabídka suroviny nedostatečná a řada pilařských závodů byla nucena z těchto objektivních důvodů redukovat výrobu.

Obzvláště problematická situace je na jihu Rakouska. Pily omezují nebo dokonce zastavují dočasně výrobu, případně přecházejí na jednosměnný provoz.

K uklidnění situace nepřispívá tržní chování státního podniku Rakouské spolkové lesy, který nabízí dříví za podstatně vyšší ceny než privátní lesy. „Počítáme s tím, že jsme v současné době nuceni kupovat kulatinu za ceny, které zdaleka neodpovídají odbytovým cenám pilařských produktů. Ale je třeba poučit se z minulosti a neudělat stejné chyby. Zkušenosti ukázaly, že redukovat výrobu může být pro některé pily dražší než nakoupit dříví za cenu vyšší než 100 eur/m3. Jinak řečeno, ne všichni si mohou dovolit, výrazně omezit produkci,“ vysvětlují zástupci pilařských závodů.

Bavorsko

Ve srovnání s Rakouskem byl stav zásobování dřívím v Bavorsku o poznání příznivější, i když také tady byla těžba privátních malolesů ve srovnání s loňským obdobím dost omezena. Stejně jako severní oblasti Rakouska profitují příhraniční německé pilařské podniky z dodávek dříví z České republiky, kde je těžba v plném proudu. Podle předpokladů ale dojde ke zvýšení cen v průměru o 2 eura/m3 již do konce druhého kvartálu.

Zdroj: www.timber-online.net

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina