archív aktualít rok 2013

Prvý drevodom s konopnou izoláciou

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Fordom ZahorskaBystricaKonope indické, čiže marihuanu, neschovávajú realizátori drevostavieb ForDom s.r.o., Zvolen do stenovej izolácie. Používajú európsku odrodu – konope siate. Po celé stáročia to bola významná technická plodina našich predkov. V súčasnosti zažíva návrat ako CannaTherm výrobcu Smrečina Hofatex a.s., Banská Bystrica. Najväčší výrobca nízkoenergetických a pasívnych domov v SR ForDom v týchto dňoch dokončuje v Záhorskej Bystrici prvú drevostavbu v SR, ktorej izolácia je celá z konope.

Informáciu nám poskytol marketingový riaditeľ ForDom Ing. Branislav Kuzma: „Konopnú izoláciu sme použili na izoláciu rôznych častí drevostavby, predovšetkým na zateplenie krovu, do stien a podláh. Konopná izolácia je vyrábaná z technického konope, ktoré je ideálnou poľnohospodárskou plodinou, ale neobsahuje návykové látky ako marihuana. Je to prírodný obnoviteľný zdroj, neobsahuje žiadne bielkoviny, preto tepelnú izoláciu netreba špeciálne ošetrovať proti hmyzu a hlodavcom. Pritom zle horí, ale má vynikajúcu difúznu priepustnosť a schopnosť redistribuovať vlhkosť. Môže sa vyrovnať až s 20 % vlhkosťou bez straty tepelno-izolačných vlastností, kým minerálna vlna stráca tieto vlastnosti už po prekročení 2 % vlhkosti. Na stavebné účely sa používa vo forme izolačných dosiek a rohoží, alebo voľne sypané do uzavretých priestorov. Konope je pevnou a zároveň pružnou izoláciou, môže sa s ním pracovať bez ochranných pomôcok, nedráždi dýchacie cesty, nesvrbí a neškriabe.“

Nízkoenergetický drevený dom s izoláciou  s konope má vynikajúce tepelno-izolačné parametre a veľmi nízku spotrebu energií. Mesačne sa náklady na všetky energie spojené s jeho prevádzkou pohybujú okolo 40 €. Cena takéhoto domu sa môže zmestiť do 100 tisíc € (bez DPH). Firma stavia nízkoenergetické domy na kľúč, pritom zákazníkom poskytujú možnosť výberu energeticky úsporných spotrebičov, svietidiel, kuchyne aj kúpeľne. V cene projektu je individuálny prepočet technických parametrov. Konštrukcia a skladba obvodových stien, riadené vetranie s rekuperáciou odpadového vzduchu a dôsledné dodržanie stavebných postupov zaručujú moderné bývanie. V stavbe sú dreveno-hliníkové okná typu SmartWin s trojsklom výrobcu Hoblina Slovensko s.r.o., Horné Chlebany. Fasádne profily upravujú pigmentovanými prírodnými olejmi renomovaných európskych výrobcov.    

ForDom s.r.o., Zvolen je výrobcom špeciálnych drevených konštrukcií a iných energeticky úsporných stavieb montovaných z dreva. Angažuje sa vo Zväze spracovateľov dreva SR, je členom Inštitútu energeticky pasívnych domov (IEPD).

V roku 2012 sekcia drevostavieb ZSD SR úspešne zaviedla vlastnú „Značku kvality drevostavieb“, ktorá ide nad rámec povinných certifikácií výrobkov a konštrukcií, o jej pridelenie sa môžu uchádzať členské spoločnosti ZSD SR.

 

Foto: Na izoláciu všetkých častí drevenej konštrukcie rodinného domu v Záhorskej Bystrici je použitá konopná izolácia. Foto: archív ForDom

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina