archív aktualít rok 2013

Prvý drevodom s konopnou izoláciou

ŠPINAR SOFTWARE
ŠPINAR SOFTWARE
ŠPINAR SOFTWARE
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Fordom ZahorskaBystricaKonope indické, čiže marihuanu, neschovávajú realizátori drevostavieb ForDom s.r.o., Zvolen do stenovej izolácie. Používajú európsku odrodu – konope siate. Po celé stáročia to bola významná technická plodina našich predkov. V súčasnosti zažíva návrat ako CannaTherm výrobcu Smrečina Hofatex a.s., Banská Bystrica. Najväčší výrobca nízkoenergetických a pasívnych domov v SR ForDom v týchto dňoch dokončuje v Záhorskej Bystrici prvú drevostavbu v SR, ktorej izolácia je celá z konope.

Informáciu nám poskytol marketingový riaditeľ ForDom Ing. Branislav Kuzma: „Konopnú izoláciu sme použili na izoláciu rôznych častí drevostavby, predovšetkým na zateplenie krovu, do stien a podláh. Konopná izolácia je vyrábaná z technického konope, ktoré je ideálnou poľnohospodárskou plodinou, ale neobsahuje návykové látky ako marihuana. Je to prírodný obnoviteľný zdroj, neobsahuje žiadne bielkoviny, preto tepelnú izoláciu netreba špeciálne ošetrovať proti hmyzu a hlodavcom. Pritom zle horí, ale má vynikajúcu difúznu priepustnosť a schopnosť redistribuovať vlhkosť. Môže sa vyrovnať až s 20 % vlhkosťou bez straty tepelno-izolačných vlastností, kým minerálna vlna stráca tieto vlastnosti už po prekročení 2 % vlhkosti. Na stavebné účely sa používa vo forme izolačných dosiek a rohoží, alebo voľne sypané do uzavretých priestorov. Konope je pevnou a zároveň pružnou izoláciou, môže sa s ním pracovať bez ochranných pomôcok, nedráždi dýchacie cesty, nesvrbí a neškriabe.“

Nízkoenergetický drevený dom s izoláciou  s konope má vynikajúce tepelno-izolačné parametre a veľmi nízku spotrebu energií. Mesačne sa náklady na všetky energie spojené s jeho prevádzkou pohybujú okolo 40 €. Cena takéhoto domu sa môže zmestiť do 100 tisíc € (bez DPH). Firma stavia nízkoenergetické domy na kľúč, pritom zákazníkom poskytujú možnosť výberu energeticky úsporných spotrebičov, svietidiel, kuchyne aj kúpeľne. V cene projektu je individuálny prepočet technických parametrov. Konštrukcia a skladba obvodových stien, riadené vetranie s rekuperáciou odpadového vzduchu a dôsledné dodržanie stavebných postupov zaručujú moderné bývanie. V stavbe sú dreveno-hliníkové okná typu SmartWin s trojsklom výrobcu Hoblina Slovensko s.r.o., Horné Chlebany. Fasádne profily upravujú pigmentovanými prírodnými olejmi renomovaných európskych výrobcov.    

ForDom s.r.o., Zvolen je výrobcom špeciálnych drevených konštrukcií a iných energeticky úsporných stavieb montovaných z dreva. Angažuje sa vo Zväze spracovateľov dreva SR, je členom Inštitútu energeticky pasívnych domov (IEPD).

V roku 2012 sekcia drevostavieb ZSD SR úspešne zaviedla vlastnú „Značku kvality drevostavieb“, ktorá ide nad rámec povinných certifikácií výrobkov a konštrukcií, o jej pridelenie sa môžu uchádzať členské spoločnosti ZSD SR.

 

Foto: Na izoláciu všetkých častí drevenej konštrukcie rodinného domu v Záhorskej Bystrici je použitá konopná izolácia. Foto: archív ForDom

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina
cs_CZČeština sk_SKSlovenčina