Vláda ČR dne 24. dubna 2013 schválila návrh poslanců ODS na podporu technických oborů vycházející z výsledků jednání Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se zástupci Hospodářské komory (HK ČR), Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR) a Fóra průmyslu a vysokých škol. Legislativní změna má zefektivnit odbornou přípravu a zvýšit kvalitu absolventů odborných škol.
Poslanecký návrh, který připravilo MPO, má pomoci coby jeden z nástrojů k odvrácení nedostatku odborníků pro průmysl a zabránit negativnímu dopadu na konkurenceschopnost ČR. Nyní budou nový systém podpory technického vzdělávání posuzovat poslanci. Pokud mu dají zelenou, měl by vstoupit v platnost 1. září 2013.
Cílem návrhu novely je vtáhnout další zaměstnavatele do systému odborné přípravy prostřednictvím výuky v reálném pracovním prostředí, tedy na současných technologiích, a podpořit firmy, které se již ve spolupráci se školami angažují. Změny by měly přispět k nižší míře přerozdělování a úspornějšímu modelu financování odborného školství v budoucnu. Návrh na podporu technických oborů počítá se změnou v zákoně o daních z příjmů, která by umožnila odečet nákladů na jednoho žáka konajícího praxi ve firmě od základu daně paušální částkou ve výši 80 tisíc korun. V případě délky praxe 200–400 hodin/rok bude možné aplikovat odpočet 40 tisíc korun. Novela také zvyšuje již existující limity u daňově uznatelných výdajů stipendií na pět tisíc korun u středoškoláků a deset tisíc korun u vysokoškoláků, což by v důsledku mělo pomoci v orientaci rodičů a studentů při volbě oboru vzdělání a budoucího povolání.
Poslední úpravou, která je úzce provázaná s efektivním financováním, je podpora firemních investic do vybavení určeného pro vzdělávání, tedy umožnění odečtu 110 % (v případě nižšího využití odečtu 50 %) hodnoty investice pro účely vzdělávání od základu daně v roce uvedení do užívání při zachování běžného odepisování tohoto majetku. Nezbytnou podmínkou je použití na odborné vzdělávání přinejmenším po dobu tří let.
Zdroj: MPO