archív aktualít rok 2013

Veletrh DSB 2013 vyvolal rozpaky u návštěvníků i vystavovatelů

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

DSB2013Ve dnech 23.–27.4.2013 se na brněnském Výstavišti uskutečnily Stavební veletrhy Brno. Čím byly charakteristické? Výstižně to vyjádřily Hospodářské noviny: „Na Stavebních veletrzích Brno se všichni snažili ukázat, že nové přístupy ke zpracování, nové technologie, ale hlavně pozitivní vize a víra v budoucnost jednotlivých firem je tou správnou cestou pro překonání současného stavu ve stavebnictví. Není třeba porovnávat s minulostí, hledat negativa ale obdivovat odhodlání vystavovatelů ukázat, že mají co nabídnout.“

Podle předběžné závěrečné zprávy se v rámci celého souboru veletrhů prezentovalo 804 vystavovatelů (loni 809) ze 17 zemí (loni 19) a veletrh navštívilo údajně přes 51 000 návštěvníků (loni okolo 60 000). Optikou těchto čísel tedy nijak dramatický pokles. K výraznému zmenšení ale došlo z hlediska obsazené plochy. I když tyto údaje v předběžné závěrečné zprávě zveřejněny nebyly, pokles byl i při běžné návštěvě evidentní. Zatímco ještě loni byly Stavební veletrhy Brno umístěny ve třech halách (P, V a F) a na volné ploše, letos kromě volné plochy stačily pouze dvě haly (P a F).

Letošní Stavební veletrhy Brno ale přinesly i několik novinek. Jednou z nich byl nový veletrh DSB (Dřevo a stavby Brno), který se vyčlenil jako samostatná akce ze stavebního veletrhu IBF. Pokud ale zájemci o dřevostavby očekávali samostatnou ucelenou výstavu s reprezentativním zastoupením výrobců a dodavatelů dřevostaveb, mohli být z výsledku zklamáni. Na akci se podle katalogu prezentovalo 46 vystavovatelů a zastoupených firem. Z toho jen asi polovinu tvořili dodavatelé dřevostaveb. Sedm z nich se veletrhu zúčastnilo jen formou své stálé expozice ve stavebním centru EDEN 3000, takže v pavilonu P, kde byl „veletrh“ DSB společně s veletrhem IBF umístěn, je návštěvníci nenašli. Rozpaky výstava DSB vyvolala i v řadách odborné veřejnosti a samotných vystavovatelů, kteří si po svých zkušenostech z pražských výstav s tímto zaměřením (veletrhy Dřevostavby a For Wood) pod pojmem „veletrh“ představovali „něco jiného“. Mnozí z těch, s nimiž jsme měli možnost na brněnském výstavišti hovořit, neskrývali své rozčarování a nespokojenost.

Více informací přineseme v podrobné reportáži v příštím vydání Dřevařského magazínu.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina