archív aktualít rok 2013

Konštrukcie zrubových drevostavieb na Orave pod drobnohľadom

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

ZSDSR na OraveČlenovia predstavenstva Zväzu spracovateľov dreva SR na svojich rokovaniach navštevujú členské firmy, aby sa podrobnejšie zoznámili s ich výrobným profilom. Aprílové zasadnutie sa uskutočnilo na Orave – u výrobcu DREVODOM Orava s.r.o., Podbiel.

Prezreli si hotové stavby a drevené konštrukcie v lokalite Svrčková pri Podbieli. Mali možnosť detailne diskutovať o technológii vo výrobnom závode Oravská Lesná. Prevádzka v obci Krivá vyrába najmä okná a dvere pre vlastné zrubové konštrukcie. Firmu založili v roku 1990.

Samotné rokovanie predstavenstva ZSD SR, pod vedením prezidenta ZSD SR Ing. Igora Patráša, bolo zamerané na tri ťažiskové témy:

Účasť realizačných firiem drevostavieb na výstavách Coneco 2013 v Bratislave a DomExpo 2013 v Nitre. Oficiálne na nich vyhodnotili súťaž Drevostavba roka 2012. Hostiteľská firma Drevodom Orava získala v hodnotení odbornej poroty 3. miesto. Rovnako 3. miesto získala aj od hlasov laickej poroty. Oveľa dôležitejšie pre výrobcov drevostavieb je etablovanie vlastnej „Značky kvality drevostavieb“. Po podpise dohody by sa mala stať garanciou pre bankové inštitúcie, aby poskytli zvýhodnené hypotéky potenciálnym staviteľom.

Zástupcovia jednotlivých sekcií hľadali motivačné nástroje pre podporu rastu výroby v členských firmách. Hlavne výroba nábytku: klesá alebo stagnuje. Prísľubom pre obrat vo vývoji by mala byť pripravovaná odborná konferencia „Viac buka do života – v stavbách i nábytku!“, ktorá sa bude konať už o niekoľko mesiacov. Buk začína byť dominantnou drevinou v slovenských lesoch a mali by sme nájsť vhodné produkty, ako využiť dostatok hmoty pre produkciu na európsky trh.

Projekt cezhraničnej spolupráce HUSK WOOD realizujú firmy Maďarska a SR iba prvý rok a na doterajších dvoch konferenciách naznačili vytvorenie siete spolupráce medzi firmami z oboch strán spoločnej hranice. Výsledkom by malo byť vytvorenie spoločnej databázy a ponuky pre spoločné projekty.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina