archív aktualít rok 2013

Beseda na téma: Jak vyučovat nábytkový design?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Beseda designZhruba hodinová beseda na téma Jak přistupovat k výuce nábytkového designu na českých a slovenských vysokých školách byla zajímavým zpestřením prvního dne konání Mezinárodního veletrhu bydlení MOBITEX 2013 v Brně. Přestože se jí zúčastnili hlavně studenti designu, byla akce určena i široké odborné veřejnosti z oblasti výroby a vývoje. Především z tohoto pohledu bylo zajímavé sledovat názory a postoje některých diskutujících z řad designérů – pedagogů.

Besedu moderovala PhDr. Dagmar Koudelková a na její dotazy reagovali prof. akad. arch. Jiří Pelcl, který přednáší na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, MgA. Petr Novaque, působící na Mendelově univerzitě v Brně, akad. soch. René Baďura z Technické univerzity ve Zvolenu a za výrobní sféru Ing. Radek Brychta, předseda Klastru českých nábytkářů.

Hned na úvodní otázku „Jak vyučujete design nábytku na vašich školách“ reagoval René Baďura konstatováním, že nábytkový design by se neměl „pouze vyučovat“. Podle něho je nutné, aby ten, kdo nábytkový design učí, také nábytkovým designem žil.

Jiří Pelcl upozornil, že výuka designu by se neměla zužovat jen na oblast nábytku. „Výrobců nábytku u nás není tolik, aby se designér uživil pouze nábytkovými návrhy. Výuka by proto měla zahrnovat i ostatní produkty, jako je sklo, svítidla aj.,“ uvedl. Petr Novaque doplnil, že je nutné snažit se prosadit i v zahraničí.

Další zajímavé postřehy z debaty a názorové rozdíly mezi akademickou sférou a praxí přineseme v příštím vydání DM.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina