archív aktualít rok 2013

Podpora konkurencie schopnosti európskeho nábytkárskeho priemyslu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Markus WiesnerPočas návštevy nábytkárskeho veľtrhu Salone del Mobile v Miláne oznámil podpredseda Európskej komisie Antonio Taiani spustenie novej stratégie pre priemysel spracovania dreva. Tvoria ju opatrenia na zvýšenie konkurencie schopnosti výroby a predaja nábytku. Do platnosti vstúpia v júni 2013 ako výsledok zo štúdie o zavedení „preukazu pre nábytok“ ID Card for Furniture.

Zavedenie „Preukazu pre nábytok“ zlepší informácie pre spotrebiteľov, transparentnosť trhu a zlepšenie kvality výrobkov. Celý európsky proces je tak podporovaný na najvyššej úrovni.

Plánované iniciatívy Európskej komisie sú dôležitým krokom v podpore konkurencie schopnosti v nábytkárskom priemysle. Tento ekonomický sektor vytvára 2 % európskeho HDP, zamestnáva milión ľudí a je popredným svetovým výrobcom s dlhoročnou tradíciou na zavedených trhoch. Toto rozhodnutie privítal prezident EFIC Dr. Markus Wiesner (na obr.): „Stratégia sa zameriava predovšetkým na opatrenia, ktoré zlepšujú prístup k surovinám a podporujú rast odvetvia, zlepšujú prístup k financovaniu výskumu a inovácií, zvýšenie investícií do vzdelávania, odbornej prípravy a zlepšenie práv duševného vlastníctva“.

Preukaz pre nábytok bude veľmi užitočným pomocníkom spotrebiteľov a zlepší úroveň trhu. Keďže výroba nábytku je dôležitým odvetvím ekonomiky, zaslúži si rovnakú politickú pozornosť, ktorú Európska komisia venuje už niekoľkým ďalším oblastiam.

EFIC (Európsku konfederáciu nábytkárskeho priemyslu) založili v roku 2006 národné združenia, ktoré zastupujú záujmy nábytkárskeho priemyslu v Belgicku, Dánsku, Nemecku, Taliansku, SR, Španielsku a Turecku. Neskôr sa pridalo Portugalsko, Švédsko, Rakúsko, Rusko a Nórsko. EFIC v súčasnosti predstavuje 70 % celkového obratu európskeho nábytkárskeho priemyslu. Tvorí ju takmer 150 tisíc firiem v uvedených európskych krajinách. Na Slovensku zastrešuje odvetvie výroby nábytku Zväz spracovateľov dreva SR prostredníctvom Nábytkárskej sekcie a Sekcie obchodníkov s nábytkom.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina