archív aktualít rok 2013

Střední Evropa před zvýšením cen?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevo lepeneBřeznový indikátor odbytu se ustálil na hodnotě 103,6, což vykazuje mírný nárůst ve srovnání s předcházejícím měsícem (102,8). Na tomto zlepšení situace na trhu s dřívím se podílelo několik faktorů, především ceny řeziva, které zaznamenaly konečně po dlouhém období alespoň mírné zvýšení.

Ve srovnání se situací v Evropě dochází ve Spojených státech od začátku roku k plynulému nárůstu cen řeziva, které postupně překonávají jeden rekord za druhým. Dalším z faktorů, který naznačuje příznivější trend vývoje v Evropě, je nárůst cen konstrukčního masívu. Na vysoké úrovni se drží ceny pelet, které dokonce dosáhly nevyšší cenové hladiny za posledních šest let.

Naproti tomu zůstávají na poměrně nízké úrovni ceny lepeného dřeva, právě na tomto sortimentu je možné pozorovat, jaká je tržní situace na začátku II. kvartálu. Březnové ceny lepeného dřeva v Německu se pohybovaly kolem 376 – 387 eur/m3 (fco, větší odběr). Tato relativně nízká cenová relace se však neudrží dlouho, již v dubnu se počítá s jejich skokovým navýšením.

Ceny kulatiny se ustálily na současné vyšší úrovni, tomu odpovídá tlak pilařů na zvýšení cen řeziva. Dá se tedy předpokládat, že v souvislosti s tím dojde ke zdražení dřevěných lamel. Dalo by se to nazvat „čekáním na jaro“ a na začátek stavení činnosti. Neobvykle dlouhá zima zkomplikovala situaci v mnoha zemích, nejen v Rakousku a Německu. Prakticky již od začátku prosince trvá sněhová pokrývka, která zpomalila nástup stavební činnosti. Výrobci dřevěných staveb hlásí přeplněné diáře smlouvami a doufají, že se v dubnu dočkají lepšího počasí. V březnu došlo k nárůstu cen konstrukčního masívu a dá se předpokládat, že se zvýšení cen následně projeví také v segmentu lepeného dřeva. Podle informací může nárůst cen dosahovat až 40 eur/m3. Výrobci zdůvodňují takový cenový skok tím, že se jedná o formu kompenzace nepříznivého období, kdy jim situace neumožnila průběžný nárůst cen již od minulého roku tak, aby jejich výroba byla rentabilní.

Situace na zahraničních trzích naznačuje zvýšení poptávky zejména ze strany USA, Japonska a Číny. V Japonsku odběratelé evropským výrobcům doslova berou dříví z ruky, zejména u řeziva jsou ochotni akceptovat jakoukoliv cenu, ani zvýšení o 30–40 eur/m3 by na odbyt nemělo žádný vliv. Výrazně narostla poptávka po řezivu také ze strany čínských odběratelů, odbyt do této destinace „odebírá“ z objemu dodávek zejména z Německa do Skandinávie.

Mírné oslabení odbytu doprovázené problémy při překladech dříví v přístavech zaznamenaly v březnu trhy na Blízkém a Středním východě.

Zdroj: www.timber-online.net

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina