archív aktualít rok 2013

Plánované zvýšení cen bylo prosazeno jen částečně

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavebni rezivo1V únoru oznámili němečtí a rakouští výrobci konstrukčního masívu plošné zvýšení cen, které se jim však nepodařilo zcela prosadit. Většina dotazovaných podniků počítala se zvýšením cen o 10–20 eur/m3.

Průměrná cena se však v březnu pohybovala kolem 288 eur/m3, což představuje nárůst pouze o 4,5 eur/m3 (průměr všech dimenzí). Nečekaný opakovaný nástup zimy a sněhová nadílka zabrzdily stavební činnost od Syltu na severu Německa až po jižní Tyrolsko.

Pokles odbytu způsobila situace v Itálii, ačkoliv tato země není žádným významným odběratelem konstrukčního masívu. Nastal však takzvaný dominový efekt, který se promítl do odbytových problémů na trzích v Německu, Rakousku i ve Švýcarsku. Rakouští vývozci museli hledat alternativní trhy a zaměřily se na jižní Německo, výrobci z jihu Německa se naopak orientovali více na sever. Vývoj trhu zhoršilo také ochlazení stavební činnosti ve Francii a jako nový problém vyvstalo Holandsko. Evropský index vývoje stavebních povolení podle odhadů Eurostatu byl v 1. kvartálu 2012 na 71 %, do IV. kvartálu klesl na „mizerných“ 33 %. (2010 = 100 %). Před dvěma lety bylo tedy postaveno téměř třikrát více bytových jednotek. Cena konstrukčního masívu se dostala ke konci roku 2012 na úroveň, kdy k uspokojivému stavu podle informací výrobců chybělo minimálně 10 eur/m3. Problémy zasáhly nejmarkantněji německy mluvící region. Výrobci KVH (Konstruktivvollholz) však označují plánované zvýšení cen za velmi reálné.

Ke zvýšení cen výrobci určitě přistoupí, pokud se nepodaří začátkem dubna dosáhnout plánovaného průměrného navýšení cen o 15 eur/m3, dojde k němu jistě v průběhu měsíce dubna. Němečtí i rakouští výrobci potvrzují, že vyšší ceny konstrukčního masívu figurují již v nových smlouvách pro 2. kvartál.

 

Zdroje: www.timber-online.net, www.derwaldbauer.at

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina