archív aktualít rok 2013

České stavebnictví svého dna stále ještě nedosáhlo

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba rodinne domy1Stavební produkce v České republice v roce 2012 zaznamenala meziročně celkový pokles o 6,5 %. Produkce pozemního stavitelství zaznamenala menší meziroční pokles, a to o 3,4 %, naopak inženýrské stavitelství snížilo svůj výkon podstatně více, a to o 13,6 %. Ve srovnání s posledním rokem růstu (2008) tak stavební produkce propadla o 17,0 %. Stavebnictví meziročně snižovalo svůj výkon bez přestání již čtvrtým rokem. Vyplývá to z první letošní kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou zpracovala společnost CEEC Research.

„Celkový vývoj českého stavebnictví v roce 2013 bude závislý především na míře dalšího poklesu inženýrského stavitelství, tj. zejména na vývoji zakázek financovaných z veřejných zdrojů. Směřování pozemního stavitelství se bude ve větší míře spíše odvíjet od poptávky privátních investorů – více vázaných na aktuální změny v ekonomice,“ vyvozuje z výsledků průzkumu Jiří Vacek, ředitel CEEC Research.

Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci uzavřely v roce 2012 v tuzemsku 39 tisíc stavebních zakázek a tento počet meziročně klesl o 18,6 %. Celková hodnota těchto zakázek meziročně klesla o 18,4 % a činila 146,1 mld. Kč. V pozemním stavitelství uzavřely podniky nové zakázky v hodnotě 76,1 mld. Kč, což v meziročním srovnání představuje pokles o 1,2 %. Hodnota nových zakázek v inženýrském stavitelství činila 70 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesla o 31,4 %.

V roce 2012 bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností ve stavebnictví za jeden rok, a to 229, což je o 17 % více než v roce 2011. Jedním z vysvětlení, proč se v poslední době počet bankrotů zvyšuje, je skutečnost, že toto odvětví je silně závislé na veřejných zakázkách.

Jak bude vypadat stavebnictví v roce 2013 podle ředitelů stavebních společností?

Výsledky nejnovějšího výzkumu potvrzují obavy představitelů firem ohledně dalšího vývoje stavebního sektoru. Předpovědi pro rok 2013 ukazují na další pokles výkonu českého stavebnictví o 4,4 %. Snížení výkonu sektoru v roce 2013 je očekáváno většinou ředitelů stavebních společností – až třemi ze čtyř (75 %).

Aktuálně pro rok 2013 očekává pokles sektoru většina velkých společností (92 %). Vážený průměr celého segmentu ukazuje na kontrakci stavebnictví v příštím roce o 4,8 %. Segment středních/malých stavebních firem predikuje pokles v roce 2013 o 4,2 %, ale podíl společností očekávajících snížení výkonu není tak dramatický jako v segmentu velkých firem (aktuálně 69 %).

Ředitelé společností z pozemního stavitelství mírně vylepšili svá očekávání vývoje českého stavebnictví v příštím roce. Pokles v roce 2013 očekává 69 % ředitelů. Průměr jejich předpovědí vývoje českého stavebnictví pro rok 2013 ukazuje na pokles sektoru o 4,0 %. Zhoršující se výhled je naopak možné vidět u společností zabývajících se inženýrským stavitelstvím. Pokles sektoru v roce 2013 očekává většina ředitelů těchto firem (86 %). Průměr odpovědí ředitelů těchto společností ukazuje na pokles celého sektoru o 5,1 %.

Vzhledem k stále omezeným možnostem státního rozpočtu a očekávané další krizi ekonomiky, tj. problémům i na straně soukromých investorů, neočekávají ředitelé stavebních firem aktuálně nastartování růstu českého stavebnictví ani v roce 2014. Mělo by dojít spíše k určité stabilizaci a nulovému růstu. Optimističtější jsou spíše zástupci malých stavebních firem a představitelé pozemního stavitelství.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

sk_SKSlovenčina