archív aktualít rok 2013

Objevili dřevěné studny staré 7000 let

Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stara studnaVýzkumný tým z Institutu pro vývoj lesa při Univerzitě ve Freiburku pod vedením Willy Tegela a Dietricha Halkenberga provedl zkoumání starých bednění ke čtyřem studnám, které byly objeveny v obci Altscherbiz u Lipska. Na základě dendrochronologických zkoušek odhadli období vzniku tohoto dřevěného bednění na 5600 – 4900 před n.l.

Moderní dendrochronologie umožňuje pomocí snímání povrchu dřeva laserovou technikou určit přibližné období, kdy byl strom pokácen a kdy byla stavba zhotovena.

Základ studny z tohoto ranného období středoevropské zemědělské kultury byl vyroben z dubového dřeva, které se v prostředí bez přístupu vzduchu zachovalo v překvapivě dobrém stavu po sedm tisíciletí. Podle vědců jsou to nejstarší stavby dřevěné architektury na světě.

Dubové bednění bylo opracováno a sestaveno do čtvercového půdorysného základu šachty studní. Způsob opracování bednění a spojení jednotlivých dřevěných částí dokazuje vysokou řemeslnou zručnost a také existenci techniky na opracování dřeva, která se však z tohoto ranného období nezachovala.

Zdroj: derstandard.at

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina