archív aktualít rok 2012

Situace v obchodu se stavebním dřevařským sortimentem v Rakousku

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevena_fasada_RakouskoVšeobecná situace ve stavebním sektoru a celkové ekonomické podmínky v Evropě mají negativní vliv na obchod s dřívím. Většina podniků, které obchodují na rakouských trzích, musí počítat s poklesem obratu.

Situace v rakouském stavebnictví je v současné době horší než na začátku hospodářské krize v letech 2008/09, kdy došlo k poklesu ekonomických ukazatelů, ale ne tak markantně jako letos. V letošním roce došlo k poklesu odbytu dokonce i u cenných sortimentů, přestože jejich ceny byly poměrně stabilní.

K nejžádanějším dřevinám v současné době patří dub a modřín, týká se to sortimentů všech kvalit. Poměrně dobře si vedl obchod s dřívím pro venkovní využití na terasy nebo fasády, na odbyt šly tepelně modifikované dřeviny, které jsou cenově dostupnější alternativou tropických druhů dřevin. Borové dříví, které se používalo především na výrobu palet, nabývá významu jako stavební materiál.

Zhoršení odbytu zaznamenal obchod s produkty pro dřevěné stavby, také v této oblasti se bojuje s klesajícím obratem a nižšími maržemi. O něco lépe se obchodovaly dekorační dřevěné a dřevotřískové desky, dřevěné parkety a dveře. V odvětví dřevěných řemeslných produktů se celkově očekává přibližně stejná situace v roce 2013 jako letos.

Poměrně dobrý odbyt hlásí výroba oken – v době, kdy se zvyšují náklady na energie, se zvýšenou mírou investuje do zateplení a izolace budov, tedy do výměny oken a dveří. Nahrávají tomu také nízké úroky půjček, které umožňují investovat do renovací objektů.

Zvýšená poptávka je po světlých dřevinách, především na výrobu schodů, narůstá spotřeba dubových sortimentů pro interiérové využití.

Obecně se dá očekávat, že situace v obchodu s dřívím ve stavebním sektoru by měla mít v roce 2013 vyrovnaný až pozitivní trend.

Zdroj: www.timber-online.net

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina