archív aktualít rok 2012

V dřevozpracujícím průmyslu zavádí princip nevolnictví

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nevolnictvi_v_Belorusku1Rozvoj dřevozpracujícího průmyslu, který je jedním z klíčových odvětví Běloruska, je pro tamního autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka prioritní. Zašel dokonce tak daleko, že vydal dekret zakazující tisícům pracovníků odcházet ze zaměstnání. Pokud by zákaz porušili, hrozí jim drastické finanční postihy.

Lukašenko tím chce zabránit současnému odlivu kvalifikovaných pracovních sil za lepšími výdělky do zahraničí, především do Ruska. Kritici o dekretu hovoří jako o návratu k nevolnictví.

Během kontroly pokroku při modernizaci dřevozpracujícího průmyslu v rámci osobní návštěvy několika podniků v prvním prosincovém týdnu prezident tvrdě zkritizoval přítomné ministry i šéfy závodů: „Mě ty vaše pohádky a vytáčky nejsou absolutně k ničemu. Koukejte začít pracovat. Tady to inženýři pořádně zpackali. Tohle je náš první ostrý rozhovor a dál už se s vámi bavit nebudu!“

Nevolnictvi_v_Belorusku2Své výhrůžky několik dní nato zpečetil vydáním dekretu, podle kterého každý, kdo opustí práci v několika klíčových podnicích, vrátí všechny mzdy, které od podniku dostal. Celkem by se to mělo týkat 16.000 lidí, kteří se podílejí na modernizaci dřevařského průmyslu.

Podle opozice se Lukašenko musel uchýlit k otrokářským metodám, aby se pokusil vyřešit problémy současné děsivé ekonomické situace v zemi, která je důsledkem jeho politiky.

V současné době z 10 milionů Bělorusů jich zhruba 1 milion pracuje v zahraničí, hlavně v Rusku, Polsku na Ukrajině a v Litvě.

Zdroj: ČT24

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina