archív aktualít rok 2012

Itálie je pro pilaře tikající časovanou bombou

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rezivo1Pilařský průmysl se potýká s dlouhodobými problémy – vysokými cenami kulatiny, nedostatečnými dodávkami suroviny, poklesem produkce a odbytu dříví. Ve srovnání s obdobím před krizí v letech 2006–2008 došlo postupně k redukci výroby o 24 %. Vyhlídky pro rok 2013 nejsou příliš optimistické. Vyhrocená situace na trzích s dřívím je tématem všech setkání zástupců pilařů Rakouska a Německa před koncem roku 2012.

Odborníci se shodují na tom, že nucené snížení produkce samo o sobě problémy s cenami a nedostatečným odbytem nemůže vyřešit. Je obtížné vyrovnat markantní propad odbytu na trzích v tzv. „olivových zemích“, především v Itálii, která je považována doslova za tikající časovanou bombu. Do poloviny roku 2012 byl solidní odbyt do zemí Středního a Blízkého východu, v současné době tam však trhy ovládly skandinávské státy, Švédsko a Finsko. Výrazně se snížil export do Japonska, zejména Rakousko ztratilo více než 6 % podílu na japonských trzích.

„Při dlouhodobě vysokých cenách kulatiny (hlavního sortimentu smrku), které se pohybují kolem 100 eur/m3, mohou v černých číslech hospodařit jen ty podniky, kterým se podaří omezit výrobní náklady na 20 eur/m3,“ komentují situaci zástupci pilařů. I za tohoto stavu se většinou počítá jen s „černou nulou“. Laťka je však výše, náklady se vesměs pohybují kolem 30 – 40 eur/m3. Konsolidace pilařského průmyslu bude pokračovat i v roce 2013, přežijí jen ti, kteří nejsou převážně závislí na vývozu do Itálie a podaří se jim omezit náklady na výrobu.

Zdroj: www.timber-online.net

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina